
Ruska zvezna varnostna služba FSB je potrdila, da je na letalu, ki je 31. oktobra strmoglavilo na polotoku Sinaj, eksplodirala bomba, navaja ruska tiskovna agencija IFAX. V razbitinah so namreč našli sledi eksploziva. Dodali so, da je bilo strmoglavljenje teroristično dejanje.
Na krovu letala Airbus A321 družbe Metrojet je eksplodirala doma izdelana bomba, ki je bila po moči enakovredna s 1,5 kilograma TNT, je šef varnostne službe Aleksander Bortnikov povedal Putinu.
Putin za informacije o odgovornih ponuja 50 milijonov dolarjev
Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da bodo našli odgovorne. Posebnim enotam je že ukazal, da vse svoje sile usmerijo v to, da najdejo krivce, hkrati pa ruska vlada ponuja 50 milijonov dolarjev (47 milijonov evrov) nagrade za informacije, ki bi pripeljale do tistih, ki so na letalo podtaknili bombo. Gre za eno izmed najvišjih nagrad, kar so jih kdaj razpisali za informacije o iskanih teroristih. To je dvakrat večja vsoto, kakor so jo za informacije o Osami bin Ladnu ponujale ZDA.
"Preiskali bomo vse kraje, kjer bi se lahko skrivali. Kjerkoli na tem planetu jih bomo našli in kaznovali," je v izjavi za javnost povedal Putin.
Rusi bodo okrepili zračne napade na cilje IS
Putin je povedal, da ne smejo le nadaljevati svojih zračnih napadov v Siriji, temveč da jih morajo "okrepiti do takšne mere, da bodo kriminalci spoznali, da je povračilo neizogibno".
Rusija je z zračnimi napadi v Siriji pričela konec septembra, pri tem pa sicer trdila, da so njihova glavna tarča cilji IS, a so v resnici večinoma obstreljevali ozemlje, ki ga zasedajo nasprotniki sirskega predsednika Bašarja al Asada. A po tem, ko je IS strmoglavila njihovo letalo, ta postaja prvi sovražnik, zato bo zdaj najbrž v resnici postala njihova glavna tarča.
Rusi napade vnaprej napovedali ameriški vojski
Iz ruskih oporišč v Siriji so sicer v zadnjih 48-ih urah vojaška letala vzletela kar 2300-krat, danes pa so izvedla tudi več bombnih napadov. Današnje napade so prvič tudi vnaprej napovedali ameriški vojski. Ruski vojni mornarici je Putin ukazal, da se mora povezati s francosko letalonosilko in z njo sodelovati kot zaveznica.
V Egiptu še niso našli krivca, vendar pa zdaj preiščejo vsak kos prtljage in vsakega potnika
Egiptovske oblasti naj bi zadržale dva zaposlena na letališču v Šarm el Šejku, saj naj bi bila osumljena, da sta pomagala podtakniti bombo na rusko letalo, a je egiptovska vlada to zanikala.
V Egiptu so se odzvali na ruski zaključek in povedali, da jih bodo upoštevali pri svoji preiskavi, a da so zdaj še niso našli nobenega dokaza, da bi kdo storil kaznivo dejanje. Dodali so, da če je do nesreče prišlo zaradi napake v varnostnih postopkih, bodo kaznovali odgovorne, a da do zdaj še niso našli nobenih znakov napak. Pojasnili so, da so povečali stopnjo varnosti na vseh egiptovskih letališčih, zdaj preiščejo vsak kos prtljage in vse potnike.
"Upoštevajoč vse možne vzroke strmoglavljenja letala, vključno z možnostjo, da je šlo za teroristično dejanje, so egiptovske oblasti povečale varnostne ukrepe na vseh letališčih," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v izjavi sporočilo notranje ministrstvo.
"Do zdaj preiskovalni odbor še ni prišel do končnih sklepov glede vzroka strmoglavljenja," je povedal minister za civilno letalstvo Hosam Kamal.
Odgovornost za napad je sicer prevzela egiptovska veja Islamske države.

KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.