A že pet minut in pol po vzletu so se začele težave, ko je tretja raketna stopnja poskrbela za glavobol ruskih inženirjev. Zatajila je namreč odločilna eksplozija kerozina, ki transportno kapsulo Progress utiri v želeno orbito. Hitro je postalo jasno, da kapsule ne bo mogoče rešiti.
Po pisanju Spiegla utegne imeti strmoglavljenje Progressa v redko poseljenem Altajskem gorovju usodne posledice za prihodnost človeških aktivnosti v vesolju. Ista zadnja raketna stopnja, ki je zatajila v sredo, se namreč uporablja tudi pri prevozih človeških posadk v vesolje.
Rusija je po strmoglavljenju vesoljskega plovila Progress ustavila polete vesoljskih plovil sojuz. Kot je za rusko tiskovno agencijo Interfax danes povedal neimenovani predstavnik pristojnih ruskih oblasti, so polete sojuzov ustavili, dokler ne ugotovijo vzroka strmoglavljenja Progressa.
Zaradi strmoglavljenja Progressa so se pojavile tudi skrbi, da bi šestčlanski posadki na ISS utegnile poiti zaloge. Ruski vesoljski strokovnjak Sergej Puzanov je sicer v sredo menil, da nesreča ne bi smela ogroziti varnosti posadke ISS, ker ima ta dovolj zalog goriva in kisika še za dva do tri mesece.
Zaradi nesreče Progressa niso zaskrbljeni le Američani, ki so z Rusi dogovorjeni za prevoz astronavtov na mednarodno vesoljsko postajo. Evropejci namreč za konec oktobra načrtujejo izstrelitev okoli pet milijard evrov vrednega navigacijskega sistema Galileo, ki naj bi ga iz Francoske Gvajane v vesolje ponesla prav raketa sojuz.
Zaradi tega prvi človek nemškega Centra za zračne in vesoljske polete zahteva mednarodno preiskavo nesreče. ''Preiskave nesreče ni mogoče prepusti zgolj Rusom,'' besede Johanna-Dietricha Wörnerja navaja Spiegel. Razjasniti je namreč treba, kaj točno je narobe z zadnjo raketno stopnjo. ''Morali bomo ugotoviti, ali gre za sistemsko napako,'' pravi Wörner. Izstrelitve Galilea po njegovih besedah ne bo vse dotlej, dokler ne bo jasno, zakaj nastajajo napake pri zadnji raketni stopnji.
Glede na to, da je bil naslednji polet sojuza do mednarodne vesoljske postaje predviden šele za oktober, kmalu za tem pa naj bi tja poletelo tudi vesoljsko plovilo zasebnega podjetja SpaceX, po pisanju nemškega časnika obstaja resna možnost, da bo treba zaradi redkejših poletov v vesolje število astronavtov na vesoljski postaji v prihodnje zmanjšati s šest na tri.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.