
Rusija je po 17 letih v vesolje spet poslala žensko. Gre za 38-letno Jeleno Serovo, ki so jo za kozmonavtko urili zadnjih sedem let. Serova je na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) poletela še z dvema kolegoma, Američanom in Rusom, Barryjem Wilmorom in Aleksandrom Samokutjajevim, v sklopu ameriško-ruske misije.
Sojuz je v vesolje z izstrelišča v kazahstanskem Bajkonurju poletel v četrtek zvečer. Po približno šesturnem letu je več kot 400 kilometrov oddaljen ISS dosegel nekaj po četrti uri zjutraj po srednjeevropskem času. Trojica se je pridružila Rusu Maksimu Surevu, Nemcu Alexandru Gerstu in Američanu Reidu Wisemanu.
Serova je četrta Rusinja, ki so jo poslali v vesolje in prva na ISS. S tem je Rusija počasi začela odpravljati očitke o diskriminaciji žensk med kozmonavti. Kljub temu pa se Serova na novinarski konferenci pred odhodom ni mogla izogniti vprašanjem, kot so, kako bo v vesolju skrbela za svoje lase. Na to je le odvrnila: "Boste moja kolega vprašali isto".
Serova je dejala, da čuti ogromno odgovornost do ljudi, ki so jo pripravljali na to misijo. Sporoča jim, da jih ne bo razočarala. Na vprašanje, kako se bo z njeno odsotnostjo soočala njena 11-letna hčerka, pa je odvrnila, da se je morala sprijazniti, da je to njena služba.
Misija bo predvidoma trajala 168 dni. V tem obdobju je predvidenih tudi več opravil zunaj postaje ter številni poskusi, vključno z medicinskimi.

Zadnja Rusinja, ki je bila v vesolju, je bila leta 1997 Jelena Kondakova, ki je obiskala tedanjo rusko vesoljsko postajo Mir. Zadnja ženska, ki je bila na ISS, pa je bila Američanka Karen Nyberg, in sicer leta 2013. Kot prva ženska v vesolju se je 16. junija 1963 v zgodovino zapisala sovjetska kozmonavtka Valentina Tereškova.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.