
Rusko obrambno ministrstvo je začasno zamrznilo vse vezi z zvezo Nato, poroča tiskovna agencija RIA, ki navaja besede ruskega veleposlanika pri zavezništvu Dmitrija Rogozina. Ta je razložil, da čakajo na odločitev Kremlja o nadaljnjem sodelovanjem z zavezništvom.
"Stališče Nata je bilo doslej pragmatično. Sprejeta je bila
odločitev o zamrznitvi Sveta Nato-Rusija, dokler Rusija v celoti ne
umakne vojakov z gruzijskega ozemlja. Tudi odgovor naše strani bo
pragmatičen," je Rogozin, ki se je vrnil v Moskvo na posvetovanja o nadaljnjem razvoju odnosov med Rusijo in Severnoatlantskim zavezništvom, napovedal že v danes objavljenem pogovoru za časnik Izvestija.
Zunanji ministri Nata so na torkovem izrednem zasedanju opozorili, da se odnosi z Rusijo po njeni invaziji na Gruzijo ne morejo nadaljevati kot običajno. Rusijo so pozvali k umiku vojske z gruzijskega ozemlja, generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer pa jo je obtožil, da se ne drži mirovnega načrta, sklenjenega ob posredovanju predsedujoče EU Francije.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je Natu v odzivu očital, da želi rešiti "kriminalni režim" gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija in "agresorja prikazati kot žrtev", ruska mornarica pa je odpovedala sodelovanje na skupni vojaški vaji z Natom v Baltskem morjem ter sporočila, da ne more gostiti ameriške fregate, katere obisk je bil napovedan.
Umik ruske vojske

Ruska vojska se bo iz Gruzije umaknila v desetih dneh, je napovedal ruskih kopenskih sil Vladimir Bordijev. Prvi večji umik so vojaške enote začele danes. Vendar pa številne ceste ostajajo pod nadzorom vojske, tudi vojaške nadzorne točke so še vedno nameščene po celotnem delu gruzijskega ozemlja, ki ga je zasedla Rusija.
Da je umik, če že poteka, zelo omejen, trdi tudi tiskovni predstavnik Bele hiše, ki od Rusije zahteva, naj spoštuje svoje obveznosti. "Umik se mora začeti in začeti se mora zdaj," je dejal Gordon Johndroe. Dodal je, da se vojaško sodelovanje z Rusijo ne more nadaljevati, dokler se razmere v Gruziji ne razrešijo. Predstavnik ameriškega State Departmenta Robert Wood pa je povedal, da se "veliko ruskih vojakov giba naokoli, ne pa tudi ven iz Gruzije".
Umik le iz nekaterih mest
Gruzijski mediji so prikazovali posnetke ruskih tankov in vojakov, ki so se pomikali severno od gruzijskega mesta Gori, a po poročanju prič nadzorne točke na cestah ostajajo na svojih mestih. Poročila, da so se vojaki umaknili iz samega mestam, je ruska agencija Interfax zanikala. Reuters pa poroča, da se je skozi severnoosetijsko prestolnico Činvali umaknilo več kot 30 ruskih tankov in več kot 20 drugih vojaških vozil.
Z zahoda Gruzije medtem prihajajo poročila, da so ruske sile že do srede zvečer zapustile črnomorsko pristaniško mesto Poti, ruski tanki in pehota pa naj bi še vedno imeli nadzor nad mestoma Zugdidi in Senaki. Tako kot na območju Gorija ruski vojaki tudi tu nadzorujejo promet na nadzornih točkah. Pri tem blokirajo pot vsem vladnim vozilom, civiliste pa spustijo skozi po pregledu.
Kot so povedali predstavniki ruske vojske, je nadzorni sistem nad cestami potreben za zagotavljanje varnosti na območjih, ki so pod ruskim nadzorom. Skupaj 18 nadzornih točk naj bi v Gruziji še vedno obratovalo tudi po popolnem umiku vojske.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.