Rusija je zavrnila ameriški poziv Varnostnemu svetu Združenih narodov, naj ta zaostri ukrepe proti Severni Koreji po zadnjem raketnem poskusu. Prepričani so, da sankcije ne delujejo, namesto tega se Rusija zavzema za pogajanja.
Med obiskom v beloruski prestolnici Minsk je ruski zunanji minister Sergej Lavrov dejal, da se zdi, kot da Amerika aktivno išče način, da bi uničila Severno Korejo. "Občutek je, kot da počenjo vse, da bi Kim Džong Unu prekipelo in bi nadaljeval z neprimernimi dejanji," je dejal Lavrov. Dodal je, da bi morali Američani vsem razložiti "kaj se gredo". "Če želijo ustvariti predpogoje za uničenje Severne Koreje, kot je dejala ameriška veleposlanica v Varnostnem svetu ZN, naj to povejo naravnost in naj to potrdi ameriško vrhovno vodstvo," je dejal Lavrov.
Severna Koreja je v sredo po dvomesečnem premoru izvedla raketni poskus. Po izstrelitvi rakete, ki je letela 4475 kilometrov visoko in 970 kilometrov daleč, je Kim Džong Un sporočil, da so zdaj sposobni doseči kateri koli cilj v ZDA. Teoretično bi lahko takšna raketa dosegla tudi vzhodno obalo ZDA, kjer leži prestolnica Washington.
ZDA so opozorile vlado Severne Koreje, da bo vlada "povsem uničena", če izbruhne vojna.
ZDA pritiskajo na Kitajsko, naj zmanjša dobavo nafte Severni Koreji
Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je medtem danes znova pozval Kitajsko, naj zmanjša dobavo nafte Severni Koreji in jo tako prisili, da sede za pogajalsko mizo glede svojega jedrskega programa. Neposredno po najnovejši izstrelitvi severnokorejske rakete na Pjongjang pritiska tudi Nemčija, ki bo omejila diplomatske stike s Severno Korejo.
Tillerson je poudaril, da Kitajska glede Severne Koreje "dela veliko". "A menimo, da lahko z nafto naredijo še veliko več," je dodal.
Pojasnil je, da ZDA Kitajsko pozivajo k omejitvi dobave nafte Severni Koreji, ne popolni ustavitvi. "Nazadnje, ko so Severnokorejci prišli za pogajalsko mizo, je bilo najučinkovitejše orožje prekinitev dobave nafte," je dejal.
Berlin bo omejil diplomatske stike s Pjongjangom
Nemčija pa bo omejila diplomatske stike s Severno Korejo. Kot je danes ob obisku v Washingtonu povedal nemški zunanji minister Sigmar Gabriel, bo Nemčija iz Pjongjanga umaknila svojega diplomata, a ne veleposlanika.
Pjongjang je izstrelitev izvedel po dveh mesecih relativnega zatišja in teden dni po tem, ko je ameriški predsednik Donald Trump Severno Korejo uvrstil na seznam držav podpornic terorizma in uvedel nove sankcije.
Bo Tillerson 'odletel'?
Bela hiša namerava zamenjati državnega sekretarja Rexa Tillersona. Njegovo mesto naj bi prevzel šef ameriške Centralne obveščevalne agencije (CIA) Mike Pompeo, poročajo ameriški mediji. Razlog za zamenjavo naj bi bilo nestrinjanje ameriškega predsednika Trumpa z njegovo zunanjo politiko.
Med drugim se njuna politika razlikuje v odnosu do Severne Koreje in Irana. Tillersona naj bi odstavil že ta ali prihodnji mesec. Bela hiša se je sicer odzvala na navedbe o morebitni menjavi in sporočila, da Tillerson ostaja na položaju državnega sekretarja. "Za zdaj ni nobenih obvestil glede osebja," so sporočili.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.