V svojem govoru se je ruski predsednik Vladimir Putin spomnil žrtev sovjetskih enot med drugo svetovno vojno. "Nekdanja Sovjetska zveza je utrpela največje izgube, a tudi določila izid druge svetovne vojne," je na današnji vojaški paradi v Moskvi na dan zmage dejal ruski predsednik Vladimir Putin, ki je istočasno izrazil hvaležnost zahodnim zaveznikom za njihov prispevek za končanje največje morije v zgodovini človeštva.
"Danes obeležujejo 70. obletnico zmage v veliki domoljubni vojni. Danes se ponovno zavedamo, kako velika je bila zmaga nad nacizmom. Ponosni smo, da so naši očetje in dedi premagali to temno silo," je v govoru na paradi dejal Putin, ki so mu družbo delali številni svetovni voditelji.
Ruski predsednik je spomnil, da je bilo dogajanje pred vojno strašen nauk za celotno mednarodno skupnost. "Razsvetljena Evropa ni dovolj hitro prepoznala velike grožnje nacistične ideologije in tudi danes nam zgodovina znova govori, da moramo ostati oprezni. Ne smemo pozabiti, da je ideologija rasne večvrednosti vodila v najbolj krvavo vojno v zgodovini," je opozoril Putin.
Ob tem je dejal, da je bilo med vojno več evropskih držav okupiranih, Sovjetska zveza pa je utrpela največje izgube. "Najboljše nacistične enote so bile poslane v Rusijo. Njihova moč je bila osredotočena v Sovjetski zvezi. Odločilne bitke druge svetovne vojne so se bile tu," je poudaril.
Zato po njegovem tudi ni presenetljivo, da je Rdeča armada na koncu zasedla Berlin in končala vojno. "Celoten narod se je boril za svobodo in rešil domovino, določil izid vojne in rešil evropske države pred nacizmom," je dejal ruski predsednik.
Zahvalil se je tudi ljudem Velike Britanije, Francije in ZDA za njihov doprinos k zmagi, ob tem pa opozoril, da so v zadnjih desetletjih osnovna načela mednarodnega sodelovanja vse bolj zanemarjena.
Sodelovanje zaveznikov je bilo po njegovih besedah dober primer združevanja moči držav za mir in stabilnost. "Te vrednote so postale temelj povojnega svetovnega reda. Vzpostavljeni so bili Združeni narodi in moderen sistem mednarodnega prava. Te institucije so se izkazale za učinkovite pri reševanju konfliktov in sporov," je povedal Putin.
A obenem je opozoril, da zadnje desetletje lahko vidimo opuščanje osnovnih načel mednarodnega sodelovanja. Po njegovih besedah so bili opazni poskusi vzpostavitve enoblokovskega svetovnega reda. "Takšna mentaliteta spodkopava globalno stabilnost," je opozoril.
Zato je pozval k sodelovanju mednarodne skupnosti, da se vzpostavi sistem enakopravne varnosti za vse države, ki bi učinkovito naslovil vse grožnje in bi temeljil na neblokovskih načelih stabilnosti. "Le to nam bo omogočilo vzdrževanje miru po celotnem svetu," je še dejal Putin.
Slovesnosti v Moskvi se je udeležilo le okoli 30 svetovnih voditeljev
Okoli 30 svetovnih voditeljev se je udeležilo parade ob Dnevu zmage, ki bo potekala na Rdečem trgu v Moskvi. Proslavo v Moskvi je sicer zaradi ukrajinske krize bojkotirala večina zahodnih voditeljev. So pa v Rusijo prišli predsedniki Kitajske, Egipta, Južnoafriške republike, Indije, Kube, Venezuele, Mongolije, Vietnama, Zimbabveja, Azerbajdžana, Armenije, Belorusije, Kazahstana, Kirgizistana, Turkmenistana, Tadžikistana, Abhazije in Južne Osetije.
Iz regije so se parade – kljub kritikam evropskih držav – udeležili predsedniki Srbije, Bosne in Hercegovine in Makedonije. Srbija je celo edina država iz Evrope, ki bo na paradi sodelovala tudi s svojimi vojaki, čeprav je temu nasprotovalo srbsko zunanje ministrstvo. Na paradi so se namreč poleg ruskih vojaških sil predstavile tudi enote več desetih drugih držav, med drugim iz Srbije, Kitajske, Belorusije in Kazahstana.
Moskva je vabilo na vojaško parado poslala 68 predsednikom držav, tudi slovenskemu Borutu Pahorju, ter voditeljem Združenih narodov, Sveta Evrope, Unesca in Evropske unije. V Moskvo ne bo Pahorja, ki se je ob privolitvi premierja Mira Cerarja odločil, da bo Slovenijo v Moskvi zastopal podpredsednik vlade in zunanji minister Karl Erjavec, ki pa na paradi ne bo prisoten.
Na moskovski proslavi ob dnevu zmage bo iz Slovenije sodelovala tudi petčlanska partizanska delegacija, ki bo predstavljala slovensko partizansko vojsko iz časa 1941 - 1945. Delegacijo bo vodil borec NOB, generalpolkovnik v pokoju Branko Jerkič, so sporočili iz Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije.
Razkazovanje vojaških "mišic"
Rusija sicer tradicionalno že vrsto let dan zmage obeleži z vojaško parado, na kateri ljudi nagovori tudi ruski predsednik Vladimir Putin, a letošnja parada ob okrogli 70. obletnici je največja v ruski zgodovini.
To je tudi priložnost, da bo Rusija prikazala vso svojo vojaško moč. V paradi bo namreč sodelovalo kar 16 tisoč vojaških enot, na ogled bo najsodobnejša vojaška oprema, vključno z najnovejši model Armata oklepnega tanka T-14, katerega glavne prednost je, da v njem ni voznika. Upravlja se ga na daljavo iz izolirane oklepne kapsule. Konstruktorji pa trdijo, da je tank neuničljiv in da lahko vzdrži vsak napad.
Kot so sporočili iz ruskega obrambnega ministrstva, bo v vojaških paradah po državi, ki jih bodo pripravili v več kot 150 mestih, sodelovalo okoli 85.000 vojakov, okoli 1900 kosov vojaških strojev in opreme, 238 letal in 51 vojaških ladij.
9. maj 1945 velja za uradni konec druge svetovne vojne v Evropi. Nemški general Alfred Jodl je 7. maja 1945 v Reimsu v imenu Karla Dönitza, Hitlerjevega naslednika, podpisal brezpogojno nemško kapitulacijo, 8. maja pa je poveljnik nacistične vojske Wilhelm Keitel na zahtevo Rdeče armade brezpogojno nemško kapitulacija podpisal še v Berlinu.
KOMENTARJI (707)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.