A Muller neizpodbitnih dokazov proti predsedniku na koncu ni našel oziroma trdi, da obtožnice ni bilo ne zato, "ker predsednik ni oviral pravosodja", ampak zaradi dolgoletne politike ameriškega pravosodnega ministrstva, da se aktualnega predsednika ne obtoži zločina.
Kar pa ne pomeni, da se - tako Muller - niso dogajale nenavadne stvari. "Bili so številni, sistematični poskusi, da se vpliva na rezultat volitev in to zahteva pozornost Američanov," je dejal Muller, ki meni, da je "Rusija napadla ameriški politični sistem".
Muller sicer o poročilu in preiskavi ne namerava razpredati. "Odločil sem se, da bo to edina priložnost, ko z vami govorim o tem. Vem, da je bila razprava o tem, da bi se moral pojaviti pred kongresom. Ampak to poročilo je moje pričanje, pri tem bo ostalo. V kakršnem koli pojavljanju ne bom razkril nobenih informacij, ki niso že javne."
Vseeno pa Mullerjevo poročilo ostaja dokument, ki bo še naprej delil ameriško javnost. "Če bi lahko zagotovo rekel, da predsednik ni storil kaznivega dejanja, bi to rekel. Po drugi strani pa nismo potrdili, da ga je storil," pravi Mueller.
Donald Trump je v odzivu tvitnil: "Nič se ni spremenilo. Ni bilo zadostnih dokazov, torej je v tej državi oseba nedolžna, primer pa zaprt."
Drugače to razumejo Trumpovi nasprotniki, ki menijo, da besedna zveza, da Trumpa ni bilo mogoče obtožiti zaradi "veljavnih smernic", pomeni, da je zdaj na potezi politika, da stori to, česar "sistem ne zmore" - obsodi Trumpa.
Cory Booker, eden od tistih, ki upajo na demokratsko nominacijo za predsedniške volitve leta 2020, je tvitnil, da "ima kongres moralno in zakonsko obveznost, da začne postopek razrešitve Trumpa".
V Trumpovem taboru naj bi sicer menili - tako vsaj CNN, ki se sklicuje na vire blizu predsednika - da bodo "Američani videli, da je poskus odpoklica prevara", zato naj jih situacija ne bi skrbela.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.