Rusija izdeluje protiraketno orožje, ki bi ga lahko uskladila s satelitskimi tehnologijami, ki so jih razvile druge države. Prav tako bo pospešila posodobitev svojih jedrskih sil, je povedal namestnik obrambnega ministra.
Izjava generala Vladimir Popovkina je potrdila vladno namero o nadaljevanju svojih ambicioznih načrtov, s katerimi želijo okrepiti vojsko kljub pomanjkanju denarja, kar je posledica poglabljanja finančne krize. Povedal je, da bodo nabavili dovolj novih raket za namestitev blizu Poljske, če bo ZDA nadaljevala načrte o protiraketnem ščitu.
Popovkin je tudi povedal, da Rusija še naprej nasprotuje vesoljski orožni dirki, vendar se bo odzvala na poteze drugih držav. ''Ne moremo mirno sedeti in tiho gledati druge, ki to delajo; takšno delo poteka v Rusiji. Rusija že ima nekaj osnovnih elementov takšnega orožja,'' je še povedal brez olepševanja.
Popovkin, ki je bil prej šef ruskih vojaških vesoljskih sil, je izjavo podal na novinarski konferenci kot odgovor na vprašanje o ameriških in kitajskih testiranjih protiraketnega orožja.
Testiranje orožja
Februarja lani je ameriška vojaška ladja izstrelila raketo, ki je zadela nedelujoči vohunski satelit. Leta 2007 pa je Kitajska uničila enega od svojih nedelujočih satelitov z balističnimi izstrelki. Ti poiskusi so le še potrdili uporabnost obrambnega protiraketnega ščita.
Kremelj je kritiziral ameriške načrte za vesoljsko orožje, saj bi po njegovem mnenju lahko sprožilo novo orožno dirko. Rusija in Kitajska sta se zato zavzeli za mednarodni sporazum o prepovedi vesoljskega orožja, vendar so njun predlog ZDA zavrnile. V času Busheve administracije so namreč v Pentagonu v okviru protiraketnega ščitnega načrta izdelovali izstrelke, zemeljske laserje in drugo tehnologijo za sestrelitev satelitov.
ZDA želi protiraketni ščit postaviti v Vzhodni Evropi, čemur pa Rusija ves čas ostro nasprotuje. Moskva namreč meni, da je ščit usmerjen proti njej in da bi lahko ogrozil ravnotežje med državami, ki posedujejo jedrsko orožje.
Barack Obama, ki v predvolilni kampanji o protiraketnem ščitu ni govoril veliko, naj bi v zaupnem pismu ruskemu predsedniku Dmitriju Medvedjevu pred tedni namignil, da bi ZDA lahko odstopile od načrtov namestitve delov protiraketnega ščita na Češkem in Poljskem, če bi Rusija pomagali prepričati Iran, naj se odpove jedrskemu in raketnemu programu.
Kremlin je načrte Washingtona pozdravil, vendar ruske oblasti še naprej poudarjajo potrebo po modernizaciji ruskega vojaškega orožja. Popovkin je povedal, da bo vojska letos nabavila nekaj deset novih izstrelkov kratkega dosega. Rusija je zagrozila, da bo take izstrelke poslala v svojo zahodno regijo Kaliningrad, če bodo ZDA lokacijo za protiraketni ščit še vedno iskale na Poljskem ali Češkem, vendar mediji poročajo, da ima Rusija trenutno le nekaj primerkov takih izstrelkov.
Popovkin je še povedal, da je vlada za nakup orožja letos namenila proračun v vrednosti 42 milijard ameriških dolarjev. Povedal je, da bo četrtina tega zneska namenjena za strateške jedrske sile. ''Prednost dajemo strateškemu jedrskemu orožju, s katerim bi lahko povzročili nepopravljivo škodo vsakomur, ki bi nas napadel,'' je dejal.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.