Prvi namestnik ruskega premierja Dmitrij Medvedjev je po pogovorih s srbskim premierjem Vojislavom Koštunico v Beogradu dejal, da bo Rusija še naprej odločno zastopala stališče, da je Srbija enotna država, katere del je tudi Kosovo.

"Izhajamo iz stališča, da je Srbija enotna država, katere jurisdikcija pokriva njeno celotno ozemlje, in vztrajali bomo pri tem načelnem stališču," je dejal Medvedjev, sicer najresnejši kandidat za prihodnjega ruskega predsednika. Kot je še poudaril, je cilj njegovega obiska Srbiji izraziti "podporo v trenutku nelegalnega enostranskega priznanja neodvisnosti Kosova".
Srbski premier se je ob tem Moskvi, še posebej pa predsedniku Vladimirju Putinu, zahvalil za podporo. "To pomeni, da Rusija priznava Srbijo v njenih obstoječih mejah," je dejal Koštunica.
Tadić se je zahvalil Rusiji
Tudi Tadić se je Rusiji zahvalil za načelno stališče o Kosovu in njeno zavzemanje za spoštovanje mednarodnega prava. Srbski predsednik je še dejal, da bo Beograd boj za svoje legitimne interese nadaljeval z mirnimi, diplomatskimi in pravnimi sredstvi. Na pogovoru sta bila navzoča tudi šefa srbske in ruske diplomacije, Vuk Jeremić in Sergej Lavrov.
Državi sta sklenili tudi pogodbo o gradnji 400 kilometrov dolgega plinovoda Južni tok z letno kapaciteto desetih milijard kubičnih metrov. Omenjeni plinovod je sicer del rusko-italijanskega projekta gradnje plinovoda, po katerem bi iz Črnega morja preko Bolgarije in Srbije plin potoval v zahodno Evropo.
Samardžić vendarle na Kosovo
Srbski minister za Kosovo in Metohijo Slobodan Samardžić je danes na Kosovo prišel z namenom, da umiri razmere in da pozove vse kosovske Srbe, naj ostanejo na svojih domovih. Samardžić se je v Novem Badovcu sestal z vodjo misije Unmika Joahimom Rückerom, sestanek pa ni obrodil sadov, je po srečanju s Samardžićem dejal Rücker.

Rücker naj bi sprva Samardžiću prepovedal vstop. Od njega naj bi zahteval opravičilo za izjave, s katerimi je zagovarjal nasilje in izgrede v Beogradu. Tiskovni predstavnik Unmika pa trdi, da je Rücker odločitev sprejel, da bi zaščitil javni red in mir. Podpredsednik kosovske vlade Hajredin Kuci je odločitev Rückerja, da Samardžiću po prepovedi vendarle dovoli vstop na Kosovo, označil za provokacijo.
Rücker pa je po današnjem srečanju s Samardžićem v Prištini kljub vse bolj očitnemu odcepljanju srbsko naseljenega severnega dela Kosova vztrajal pri enotnosti slednjega. Unmik in Kfor "sta pristojna za celotno ozemlje", je dejal Rücker. Po interpretaciji Rückerja Samardžić na srečanju ni podal natančnih informacij o tem, kaj Srbija načrtuje na Kosovu.
Na meji 15 ranjenih
V incidentih med kosovsko policijo in skupino kakih 150 srbskih rezervistov pri prehodu Mutivode na administrativni meji med Srbijo in Kosovom je bilo danes popoldne ranjenih deset kosovskih policistov in pet protestnikov. Do incidentov je prišlo, ko so rezervisti policijo obmetavali s kamenjem, zato so jim morali policisti odgovoriti s solzivcem. Rezervisti so med protestom proti neodvisnosti Kosova tudi zažgali več gum, tako da se je vnel del ledine, kar so nato gasilci pogasili. Protestniki so se umaknili, ko so na mejo prišli pripadniki sil Kforja.
Policija je množico skušala večkrat odgnati s solzivcem, a so se vztrajno vračali, metali v policiste kamenje in vzklikali gesla proti neodvisnosti Kosova ter žaljivke na račun kosovskih Albancev. Minuli torek je prišlo do incidentov tudi na nadzornih točkah Jarinje in Brnjak, ko so poleg objektov Unmika na Jarinju zažgali tudi postojanko kosovske policije, nekaj vozil in urad banke Kasa.
S severa Kosovske Mitrovice, kjer vse od razglasitve neodvisnosti Kosova 17. februarja pripravljajo vsak dan proteste proti neodvisnosti, so danes protestniki sežigali zastave Evropske unije. Protesta se je udeležilo kakih 2000 ljudi. Sežgali so tudi plakat, na katerem sta bila ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in srbski predsednik Boris Tadić.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.