Sporazum, ki naj bi ga državi prvotno podpisali v soboto, sta v elektrarni Bušer podpisala iranski podpredsednik Golamreza Agazadeh in vodja ruske agencije za jedrsko energijo Aleksander Rumjancov. S podpisom sporazuma je odstranjena še zadnja ovira pred zagonom jedrskega reaktorja v Bušerju, ki ga je zgradila Rusija.
Izrabljeno gorivo se vrača v Rusijo iz preventivnih razlogov
Rusija se je strinjala, da bo Iranu dobavljala jedrsko gorivo za elektrarno v Bušerju, vendar želi, da Iran izrabljeno jedrsko gorivo vrne v Rusijo. S tem želi preprečiti vsakršno možnost, da bi Teheran iz goriva izvlekel plutonij, s pomočjo katerega bi lahko izdelal jedrsko orožje. Teheran se strinja, razlike so nastale le glede tega, kdo bo plačal vračanje jedrskih odpadkov v Rusijo. Pogajanja o tem so bila tudi glavni razlog, zakaj ni prišlo do podpisa sporazuma že v soboto, kot je bilo načrtovano.
Pred podpisom sporazuma je Agazadeh Rumjancovu pokazal skladišče za hranjenje jedrskega goriva ter glavno jedrsko centralo in reaktor v Bušerju, ki naj bi začel delovati konec leta ali v začetku prihodnjega. "Kar sem videl, je bilo bolje in več, kot sem pričakoval. Operacije sestavljanja so v zadnjih treh ali štirih mesecih pospešili. Ne morem sicer reči, da je, kar zadeva proces končanja izgradnje elektrarne, situacija odlična, toda je zelo dobra," je dejal Rumjancov. Agazadeh pa je dejal, da je bilo skladišče za jedrsko gorivo zgrajeno v skladu z mednarodnimi standardi. "Skladišče je pripravljeno za sprejem jedrskega goriva," je še poudaril.