EU in Rusija letos praznujeta deseto obletnico delovanja t. i. energetskega dialoga. Ta je prispeval h krepitvi zaupanja in sodelovanja med stranema, vendar se v praksi ni izkazal za tako učinkovitega, kot bi lahko bil, je dejal eden vodilnih ruskih strokovnjakov s področja energetske politike Stanislav Žiznin. Pogosto je prisotna velika politizacija, saj se je članstvo EU v času obstoja energetskega dialoga povečalo na 27, zato Unija težje usklajuje interese posameznih članic, je opozoril Žiznin in poudaril, da bi moral biti dialog bolj pragmatičen, praktičen in manj politiziran.
Žiznin pričakuje, da bosta strani z energetskim dialogom nadaljevali, realnost pa je, da se bodo še naprej krepili tudi dvostranski odnosi med Rusijo in posameznimi članicami Unije. Ti so se v praksi pogosto izkazali za učinkovitejše od sodelovanja med EU in Rusijo, je dejal.
Rusija na področju energetike sicer krepi tudi sodelovanje s Kitajsko. Žiznin ocenjuje, da je za Rusijo pomembno sodelovanje z obema akterjema – tako z EU kot tudi s Kitajsko. "Kitajska energetska politika je zelo učinkovita, imajo pa tudi denar," je dejal.
Rusija si sicer želi predvsem stabilnih in predvidljivih cen energentov. "To sta ključni besedi – stabilnost in predvidljivost," je povedal Žiznin. Ob tem je opozoril, da bi morala Rusija več sredstev vlagati v posodobitev zastarele infrastrukture, ki je nekakšna dediščina nekdanje Sovjetske zveze.
Rusija je del svetovnega gospodarstva, zato si mora še dodatno prizadevati za modernizacijo vseh gospodarskih sektorjev, ne le energetskega, kar je tudi eden od razlogov za sodelovanje z EU.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.