Po torkovem srečanju zunanjih ministrov držav članic zveze Nato, na katerem so izpostavili, da Rusija krši pogodbo o omejitvi jedrskih raket srednjega dosega (INF) ter Moskvo pozvali k spoštovanju pogodbe, ki sta jo leta 1987 podpisala takratni ameriški predsednik Ronald Reagan in sovjetski voditelj Mihail Gorbačov.
Rusija pogodbo ogroža z razvojem in nameščanjem novega raketnega sistema 9M729, ki je mobilen, ga je težko zaznati in lahko deluje jedrsko. Ta sistem lahko doseže evropska mesta z malo ali nič opozorilnega časa, je že večkrat opozoril generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg.
Združene države Amerike pa so Rusiji v torek celo podale 60 dni časa, da začne spoštovati dogovor, v nasprotnem primeru bodo po izteku roka začele šestmesečni proces uradnega izstopa iz te dvostranske pogodbe.
Ruski predsednik Vladimir Putin je nato danes zagrozil z oboroževalno tekmo ter dejal, da bo Rusija začela razvijati nove rakete, ki jih omenjena pogodba sicer prepoveduje, če bodo ZDA od pogodbe odstopile in začele razvijati rakete srednjega dosega. Putin je hkrati zavrnil trditve, da Rusija krši pogodbo ter dejal, da ZDA za to niso predložile nikakršnih dokazov. "Sprva ameriška stran napove, da bo izstopila iz sporazuma, potem pa je začela iskati utemeljitve za to," je dejal. "Prvi izgovor je, da mi nekaj kršimo. Hkrati, kot ponavadi, niso predložili dokazov o kršitvah."
Ameriški predsednik Donald Trump je sicer že pred meseci napovedal umik od pogodbe in povečanje ameriških jedrskih zalog "dokler se ljudje ne bodo spametovali". V sporočilu, ki ga je pridobil in nato objavil Washington Post, pa je Trumpov svetovalec za nacionalno varnost John Bolton celo odredil Pentagonu razvoj in namestitev raket "v najkrajšem možnem času", piše TheGuardian.
A države zaveznice Nata bi se morale soglasno strinjati z namestitvijo novih raket na ozemlju Evrope, proti čemer je danes posvaril načelnik generalnega štaba ruske vojske Valerij Gerasimov in državam, ki bi namestitev dovolile, zagrozil s povračilnimi ukrepi: "Ne ozemlje ZDA, ampak države, ki bodo dopustile namestitev ameriških raket kratkega in srednjega dosega, bodo tarča uničenja pri odgovoru Rusije," je dejal.
Do novih trenj in obtoževanj prihaja v času, ko se v Evropi krepijo tako Natove kot ruske sile. Severnoatlantsko zavezništvo je Moskvo že obtožilo, da je v Kaliningrad namestila rakete, ki bi lahko nosile jedrsko orožje, v sredo pa je Rusija sama potrdila, da je na polotoku Krim po nedavnem incidentu z Ukrajino namestila nove rakete.
Cerar nad situacijo zaskrbljen
Zunanji minister Miro Cerar je danes ocenil, da je stanje zelo zaskrbljujoče in napovedal razpravo o tem v Sloveniji. "To razpravo bom zagotovo sprožil, kajti gre za to, da moramo sprejeti obrambno-varnostno oceno in seznaniti ustrezne deležnike v Sloveniji o tem, kakšne posledice bi lahko imelo nadaljnje dogajanje na tem področju. Govorim o možnem odstopu ZDA od tega sporazuma," je povedal Cerar po dvodnevnem zasedanju zunanjih ministrov Nata v Bruslju.
Že dosedanje ravnanje Rusije po Cerarjevih besedah ogroža evropske države in potencialno tudi Slovenijo, saj ima Rusija v primeru konflikta nepošteno pridobljeno prednost. Poleg tega pa vemo, da te rakete dosežejo evropske prestolnice v zelo kratkem času, v katerem se je zelo težko pripraviti na odziv, zato je stanje že zdaj zelo zaskrbljujoče, je izpostavil minister.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.