Štirje Rusi, Francoz in Nemec so člani posadke, ki so 105 dni preživeli v simulaciji vesoljskega poleta v Moskvi. Želeli so preizkusiti reakcije v posebnih razmerah, ki naj bi vladale med morebitnim poletom na Mars. Rusija ima namreč ambiciozne cilje pri raziskovanju vesolja, med drugim so prepričani, da bi lahko človeško posadko na Mars poslali do leta 2035.
Težko je verjeti, da se bo osvojitve Marsa lotila “testna“ ekipa, ki je iz simulacijske komore po 105 dneh prišla nasmejana. Njihovo stanje so sicer vseskozi podrobno analizirali, tako s fizičnega kot psihološkega vidika. Posadka naj bi dobro prestala simulacijske razmere, naslednja stopnja pa bo kar 520-dnevna izolacija."Reakcije šesterice so bile odlične," je po koncu poskusa povedal ruski kozmonavt in znanstvenik Sergei Ryazansky.
Njegova ekipa, ki sodeluje tudi z Evropsko vesoljsko agencijo, je predvsem merila, kako se človeška posadka v ekstremnih razmerah odziva na različne stopnje stresa in kako bi potekala komunikacija na izjemno veliki oddaljenosti od Zemlje. "Večino odločitev je sprejela posadka sama, saj je bilo v komunikaciji z Zemljo težko dati odgovore na zelo svojstvene probleme, ki bi se lahko pojavili med potjo na Mars," je razložil Ryazansky.
Rusija sicer načrtuje, da bi do leta 2025 ponovno poslala človeško posadko na Luno, kjer želijo vzpostaviti stalno bazo. Naslednji naj bi bil “na vrsti“ Mars, ki naj bi ga skušali predvidoma doseči do leta 2035. Poleg simulacije s človeškimi posadkami, Rusi trenirajo tudi opice, ki jih bodo najbrž poskusno poslali na rdeči planet, saj ni popolnoma jasno, kako bi sevanje na Marsu vplivalo na živa bitja.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.