Ruska vojaška letala so danes izvedla letalske napade na položaje džihadistične skupine Islamska država v Raki ter tudi v pokrajinah Alep, Idlib in Hama, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Pri tem naj bi bilo ubitih najmanj 12 džihadistov, med njimi tudi dva poveljnika, je objavil Sirski observatorij za človekove pravice.
Kot je sporočilo rusko obrambno ministrstvo, so v okolici Rake uničili "infrastrukturo za urjenje teroristov". Uničili so tudi poveljniški položaj in komunikacijski center v kraju Daret Eza v Alepu, prav tako pa povsem razdejali bunkerje in skladišča orožja v Maret al Numanu in Habetu v pokrajini Idlib. Prav tako so bili tarča ruskih letal poveljniški položaji IS v kraju Kafr Zeita v pokrajini Hama, sporočilo obrambnega ministrstva v Moskvi povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Kot je povedal tiskovni predstavnik Igor Konašenkov, so ruska letala v zadnjih 24 urah izvedla 18 poletov na skupno 12 ciljev IS v Siriji. Konkretnejših podatkov o morebitnih žrtvah pa ni navedel.
Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice sicer nobena izmed lokacij, ki so jih ruska letala napadla v Alepu, Idlibu in Hami ni v rokah IS. Kafr Zeita naj bi nadzorovali islamistični uporniki, lokaciji v Idlibu in Alepu pa džihadistična skupina, ki je rivalska Fronti al Nusra, veji Al Kaide v Siriji. V napadih na Idlib naj bi po navedbah observatorija umrlo sedem civilistov.
Tarča današnjih napadov je bilo po navedbah vira na terenu tudi najvplivnejše islamistično zavezništvo, ki se na severozahodu Sirije bori proti sirskemu režimu, pa tudi proti IS, Vojska zavojevalcev. Vodi jo Fronta al Nusra, nadzira pa Idlib, v zadnjem času pa je napredovalo tudi proti utrdbi sirskega predsednika Bašarja al Asada Latakija.
Pred obalo tega pristaniškega mesta sicer danes krožijo tudi ruske vojaške ladje. Gre za raketno križarko Moskva in fregato izkrcevalnih čolnov. V vodah ob Latakiji izvajajo vojaške vaje, prav tako pa gre za zaščito zračnega prostora nad letališčem v tem mestu, je v Moskvi sporočil ruski admiral Viktor Kravčenko, poročanje ruske tiskovne agencije Interfax povzema nemška dpa.
Ostre kritike: 'Napadi niso usmerjeni proti IS'
Rusija je letalske napade na cilje v Siriji začela izvajati v sredo. Prvenstveno naj bi bili usmerjeni proti ciljem IS, vendar pa so ruska letala doslej bombardirala predvsem območja, kjer IS doslej ni bila dejavna, zatrjuje koalicija pod ameriškim vodstvom, ki prav tako bombardira Sirijo.
Znano je, da so Rusi tudi v preteklosti podpirali sirskega predsednika al Asada, svoje podpore pa niso skrivali niti po izbruhu vojne v Siriji.
Danes je turški zunanji minister v skupni izjavi s koalicijo pod ameriškim vodstvom dejal, da je Turčija globoko zaskrbljena nad ruskimi zračnimi napadi v Siriji. Razumejo jih kot nadaljnjo eskalacijo razmer v državi, rezultat pa bo še več ekstremizma in radikalizma v Siriji. Zato je Turčija pozvala Rusijo, naj nemudoma ustavi napade na sirsko opozicijo in civiliste in naj se osredotoči na boj zoper skrajneže samooklicane Islamske države. V pismu, pod katerega so se podpisale Velika Britanija, Francija, Nemčija, Katar, Savdska Arabija, ZDA in Turčija, so ostro kritizirale rusko posredovanje v Siriji in opozorile, da bo to le še dodatno zaostrilo konflikt v Siriji. Opozorile so, da letalski napadi, ki jih je Rusija izvedla v pokrajinah Hama, Homs in Idlib, niso bili uperjeni proti IS, so pa zahtevali žrtve med civilisti.
Evropska unija pa je sporočila, da morajo letalski napadi v Siriji ciljati skrajno skupino IS in morajo biti v izogib civilnim žrtvam koordinirani. Tiskovna predstavnica visoke zunanjepolitične predstavnice unije Federice Mogherini, Catherine Ray je ob tem v Bruslju dejala, da je EU zelo zaskrbljena "zaradi poročil o napadih, ki so zadeli civiliste v Homsu... Rusijo pozivamo, da cilja previdneje." Na vprašanje, ali EU verjame, da so ruski napadi upravičeni, se ni želela podrobneje opredeliti, je pa poudarila, da morajo biti napadi proti IS uperjeni proti IS in ne proti civilistom.
Putin: To je medijska kampanja proti Rusiji V Moskvi odločno zanikajo, da napadi niso usmerjeni proti IS, prav tako, da so med mrtvimi civilisti, celo otroci. Ruski predsednik Vladimir Putin je tovrstna poročila označil za "del medijske kampanje proti Rusiji". Kot je dejal, so se prva tovrstna sporočila pojavila, še preden so ruska letala sploh poletela. V Kremlju tudi zatrjujejo, da letalske napade izvajajo izključno zaradi varovanja nacionalnih interesov, saj da je v vrstah IS tudi okoli 2.400 ruskih državljanov, ki bi lahko predstavljali resno grožnjo, če bi se vrnili v domovino. 'Letalski napadi bodo potekali tri do štiri mesece'
Rusi so sicer danes napovedali, da bodo njihovi letalski napadi v Siriji lahko potekali tri do štiri mesece, intenzivnost napadov pa bodo stopnjevali. "Vedno obstaja tveganje, da bi obtičali, vendar v Moskvi govorijo o kakih treh do štirih mesecih operacij," je za francoski radio Europe 1 dejal predsednik zunanjepolitičnega odbora v ruski dumi Aleksej Puškov in na vprašanje, ali se bodo ruski napadi morda kaj okrepili, odgovoril: "Absolutno!".
Poudaril je, da napadi koalicijskih sil pod vodstvom ZDA na skrajneže IS niso dovolj učinkoviti in da je zato treba preiti v drugo fazo boja. "Mislim, da je intenzivnost napadov pomembna. Ameriška koalicija IS bombardira že eno leto, pa ni nobenih rezultatov. Če bi bili napadi bolj učinkoviti, mislim, da bi bili rezultati vidni," je dejal ruski poslanec in dodal, da je le 20 odstotkov operacij ameriške koalicije imelo kak učinek.
Zanikal je tudi obtožbe zahodnih držav, da ruska letala v Siriji pravzaprav ne bombardirajo položajev IS, ampak predvsem položaje opozicije sirskemu predsedniku al Asadu. Doslej namreč na območju ruskega bombardiranja sploh še niso zabeležili dejavnosti IS. A kot je dejal Puškov, napadajo "položaje IS, ki so najbližje Damasku". "Najprej moramo eliminirati oz. nevtralizirati IS, šele nato bomo lahko urejali naprej razmere v Siriji," je zatrdil.
Podprl je tudi "pametno idejo" za organizacijo mednarodne konference, na kateri bi sodelovala tudi Asad in Iran. "Po štirih letih spopadov so Asadove sile pravzaprav edine, ki se na terenu borijo proti IS," je še dejal in dodal, da Asad ni edini krivec za situacijo v Siriji in za številne mrtve. Odgovornost za to bi morale prevzeti tudi države na Bližnjem vzhodu in nekatere zahodne države, je še menil Puškov.
KOMENTARJI (763)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.