Za ratifikacijo novega Starta je danes glasovalo vseh 137 senatorjev sveta federacije. Ruska duma je sporazum, ki sta ga aprila lani v Pragi podpisala ameriški predsednik Barack Obama in njegov ruski kolega Dmitrij Medvedjev, potrdila v torek v tretjem branju, ameriški senat pa ga je ratificiral že decembra lani.
''Alternativa je nenadzorovana oborožitvena tekma,'' je pred glasovanjem poslancem Sveta federacij dejal Viktor Ozerov, vodja komisije za obrambo. Za ratifikacijo je glasovalo vseh 137 poslancev, ki so bili tega dne prisotni v Svetu federacij, ki ima sicer 186 mest. Ratifikacija novega Starta – prvega dogovora o jedrskem razoroževanju med ZDA in Rusijo v zadnjih 20 letih – v Rusiji, kjer Kremelj povsem nadzira parlament, ni bila nikoli pod vprašajem. So pa ruski poslanci s potrditvijo namerno počakali, da je bil sporazum najprej sprejet v precej bolj "negotovem" ameriškem senatu.
Po ratifikaciji v ZDA je bilo tako v Moskvi pričakovati hitro potrditev, po možnosti že decembra lani, a so se stvari zapletle, saj so ameriški senatorji ob ratifikaciji sprejeli še enostransko resolucijo z vrsto dopolnil. Duma se je odločila, da nanjo odgovori s podobnim dokumentom, in je v zakon o ratifikaciji Starta vključila več amandmajev, ki pa tako kot ameriški v sam sporazum ne posegajo.

Ruski zakon o ratifikaciji tako med drugim pravi, da bo novi Start uresničen le, v kolikor porajajoči se sistemi protiraketne zaščite ne bodo posegali v zastraševalno moč ruskega jedrskega arzenala. Izpostavlja tudi potrebo po posodobitvi jedrskih arzenalov ter zavrača pravico ZDA do namestitve protiraketnega ščita v Evropi brez sodelovanja Rusije. Poleg tega poudarja, da morajo kakršna koli pogajanja o taktičnem jedrskem orožju vključevati tudi pogovore o ameriških načrtih za "militarizacijo vesolja" ter upoštevati premoč ZDA pri nejedrskem orožju.
Naslednik sporazuma Start iz leta 1991, ki se je iztekel decembra 2009, med drugim predvideva omejitev nameščenih bojnih glav na medcelinskih raketah na do 1550, kar je za 30 odstotkov manj, kot je določala prejšnja pogodba.
Nova pogodba o zmanjšanju strateške jedrske oborožitve sicer obema državama pušča dovolj jedrskih konic za večkratno razstrelitev sveta, vendar jih bosta lahko druga proti drugi odslej usmerili precej manj. Novi Start velja za pomemben dosežek v zunanji politiki za Obamo, pomemben pa je tudi za zagon odnosov med ZDA in Rusijo.
Nato pozdravlja ratifikacijo
"Toplo pozdravljam ratifikacijo novega sporazuma Start med ZDA in Rusijo," je v izjavi za javnost dejal generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen. Poleg tega je poudaril, da je ratifikacija v ruskem zgornjem domu po predhodni ratifikaciji decembra lani v ameriškem senatu dobra novica za mednarodno varnost in stabilnost.
Po Rasmussenovih besedah bo prvi sporazum v zadnjih dvajsetih letih na področju jedrskega orožja med ZDA in Rusijo pomemben prispevek k okrepitvi transparentnosti, predvidljivosti in sodelovanja. Poleg tega je izrazil tudi upanje, da bo gonilna sila, ki jo je ustvaril ta sporazum, pripomogla h konkretnemu napredku pri vzpostavljanju strateškega partnerstva – tudi na področju protiraketne zaščite – med zavezništvom in Rusijo.
Glasovanje ruskih senatorjev je sicer sovpadlo s srečanjem Nato-Rusija na ravni veleposlanikov in vojaških poveljnikov v Bruslju. Pogovori naj bi se osredotočili na protiraketni ščit, Afganistan in terorizem. Predstavniki zveze Nato in Rusije so se v Lizboni novembra lani dogovorili o preučitvi morebitnega sodelovanja glede projekta protiraketnega ščita v Evropi, vendar sta strani izrazili različne poglede na zadevo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.