Tujina

'Dobra novica za mednarodno stabilnost'

Moskva, 26. 01. 2011 09.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
19

Zgornji dom ruskega parlamenta je soglasno ratificiral nov sporazum o zmanjšanju strateškega orožja (Start) med ZDA in Rusijo. Po ratifikaciji v ameriškem senatu in torkovi potrditvi v dumi je to še zadnji korak pred dokončno uveljavitvijo sporazuma.

Za ratifikacijo novega Starta je danes glasovalo vseh 137 senatorjev sveta federacije. Ruska duma je sporazum, ki sta ga aprila lani v Pragi podpisala ameriški predsednik Barack Obama in njegov ruski kolega Dmitrij Medvedjev, potrdila v torek v tretjem branju, ameriški senat pa ga je ratificiral že decembra lani.

''Alternativa je nenadzorovana oborožitvena tekma,'' je pred glasovanjem poslancem Sveta federacij dejal Viktor Ozerov, vodja komisije za obrambo. Za ratifikacijo je glasovalo vseh 137 poslancev, ki so bili tega dne prisotni v Svetu federacij, ki ima sicer 186 mest. Ratifikacija novega Starta – prvega dogovora o jedrskem razoroževanju med ZDA in Rusijo v zadnjih 20 letih – v Rusiji, kjer Kremelj povsem nadzira parlament, ni bila nikoli pod vprašajem. So pa ruski poslanci s potrditvijo namerno počakali, da je bil sporazum najprej sprejet v precej bolj "negotovem" ameriškem senatu.

Po ratifikaciji v ZDA je bilo tako v Moskvi pričakovati hitro potrditev, po možnosti že decembra lani, a so se stvari zapletle, saj so ameriški senatorji ob ratifikaciji sprejeli še enostransko resolucijo z vrsto dopolnil. Duma se je odločila, da nanjo odgovori s podobnim dokumentom, in je v zakon o ratifikaciji Starta vključila več amandmajev, ki pa tako kot ameriški v sam sporazum ne posegajo.

Manj bo strateškega jedrskega orožja.
Manj bo strateškega jedrskega orožja. FOTO: Reuters

Ruski zakon o ratifikaciji tako med drugim pravi, da bo novi Start uresničen le, v kolikor porajajoči se sistemi protiraketne zaščite ne bodo posegali v zastraševalno moč ruskega jedrskega arzenala. Izpostavlja tudi potrebo po posodobitvi jedrskih arzenalov ter zavrača pravico ZDA do namestitve protiraketnega ščita v Evropi brez sodelovanja Rusije. Poleg tega poudarja, da morajo kakršna koli pogajanja o taktičnem jedrskem orožju vključevati tudi pogovore o ameriških načrtih za "militarizacijo vesolja" ter upoštevati premoč ZDA pri nejedrskem orožju.

Naslednik sporazuma Start iz leta 1991, ki se je iztekel decembra 2009, med drugim predvideva omejitev nameščenih bojnih glav na medcelinskih raketah na do 1550, kar je za 30 odstotkov manj, kot je določala prejšnja pogodba.

Nova pogodba o zmanjšanju strateške jedrske oborožitve sicer obema državama pušča dovolj jedrskih konic za večkratno razstrelitev sveta, vendar jih bosta lahko druga proti drugi odslej usmerili precej manj. Novi Start velja za pomemben dosežek v zunanji politiki za Obamo, pomemben pa je tudi za zagon odnosov med ZDA in Rusijo.

Nato pozdravlja ratifikacijo

"Toplo pozdravljam ratifikacijo novega sporazuma Start med ZDA in Rusijo," je v izjavi za javnost dejal generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen. Poleg tega je poudaril, da je ratifikacija v ruskem zgornjem domu po predhodni ratifikaciji decembra lani v ameriškem senatu dobra novica za mednarodno varnost in stabilnost.

Po Rasmussenovih besedah bo prvi sporazum v zadnjih dvajsetih letih na področju jedrskega orožja med ZDA in Rusijo pomemben prispevek k okrepitvi transparentnosti, predvidljivosti in sodelovanja. Poleg tega je izrazil tudi upanje, da bo gonilna sila, ki jo je ustvaril ta sporazum, pripomogla h konkretnemu napredku pri vzpostavljanju strateškega partnerstva – tudi na področju protiraketne zaščite – med zavezništvom in Rusijo.

Glasovanje ruskih senatorjev je sicer sovpadlo s srečanjem Nato-Rusija na ravni veleposlanikov in vojaških poveljnikov v Bruslju. Pogovori naj bi se osredotočili na protiraketni ščit, Afganistan in terorizem. Predstavniki zveze Nato in Rusije so se v Lizboni novembra lani dogovorili o preučitvi morebitnega sodelovanja glede projekta protiraketnega ščita v Evropi, vendar sta strani izrazili različne poglede na zadevo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User675500
27. 01. 2011 16.07
Misija1 pravljicar ki zivi v oblakih in v svetu pravljic ki misli da se nemore nc zgodit
p0mijek
27. 01. 2011 09.39
ma kakšen spopad neki, dejte no. rusija, kitajska in zda so toliko odvisni eni od drugih da ni varijante da se bodo spopadli. kvečjemu bo, če bodo dobili nuklearno orožje oni verski fanatiki, ajatole, v iranu in on striček v severni koreji ko se mu je že čist sfuzlalo. totalne vojne se ne splačajo. razen če je velik nafte al pa mineralov (afghanistan) kot litij ki naj bi bil v prihodnosti še dražji od zlata.
Misija1
27. 01. 2011 08.21
@ janez6b: Se strinjam, tisti bodo imeli moznost prvega napada in obrambe protinapada. Samo problem je v tem, da ze ena mocnejsa termonuklearna bomba povzroci taksno jedrsko onesnazenje, da bi se slej kot prej slednje vrnilo k tistemu, ki bi orozje uporabil. Zdaj pa recimo da nekdo uporabi par 10 termonuklearnih bomb, svet ne bi bil unicen, bi pa se porusilo naravno ravnotezje in radioaktivni oblak bi prisel zagotovo tudi do tistega, ki je orozje uporabil. Tako da, vsak ki ima malo pameti, ve, da ce uporabi jedrsko orozje, nastrada tudi sam. Sicer pa je dostop do jedrskega orozja tako zel oomejen in tako zavarovan ze z fizicnimi osebami, kaj sele varovali na samih konicah, da je malo verjetno da bi ga kdorkoli v razvitem svetu uporabil.
User675500
26. 01. 2011 17.31
janez6b realnost je kruta
User665576
26. 01. 2011 17.30
Annunaki upajmo da se motiš.
User675500
26. 01. 2011 17.10
pred kameram se smehljajo in rokokujejo ali v ozadju se kuha jedrski spopad ki je v prihodnosti neizbezen!
User665576
26. 01. 2011 15.21
pop tv admin 1x bo dovolj:) sam ponavad tut tega 1x ne dobim:)
User665576
26. 01. 2011 15.17
pop tv prosim:)
User665576
26. 01. 2011 15.17
Misija a naj ne bi en raketni ščit oz sistem pokrival ZDa in Eu, vse do bolgarije, no ja če bodo Rusi sprejeli to, leta 2007 po napovedi, da bodo američani ta ščit postavili v bolgariji ali ukrajini nism več prepričan, vem da na pragu Rusije, SE je Putin zelo upiral, normalno. Misija o teh zadevah je odlična knjiga Popolna prevlada. Sam misija1 k nekdo dobi takšen ščit s tem dobi možnost prvega udara, kaj bi to pomenilo? zgoraj omenjena knjiga pravi oz avtor te knjige pravi da z možnostjo prvega udara dobiš to da nisi uničen ob povratnem udaru kogarkoli, ker lahko preostanek jedrskih zmogljivosti sovražnika, ki bi preživele prvi udar uničiš z protiraketnim ščitom??? MOŽNO? nism se še pogljabljal v ta protiraketni ščit, tko da je to to:)
User665576
26. 01. 2011 15.16
Misija a naj ne bi en raketni ščit oz sistem pokrival ZDa in Eu, vse do bolgarije, no ja če bodo Rusi sprejeli to, leta 2007 po napovedi, da bodo američani ta ščit postavili v bolgariji ali ukrajini nism več prepričan, vem da na pragu Rusije, SE je Putin zelo upiral, normalno. Misija o teh zadevah je odlična knjiga Popolna prevlada. Sam misija1 k nekdo dobi takšen ščit s tem dobi možnost prvega udara, kaj bi to pomenilo? zgoraj omenjena knjiga pravi oz avtor te knjige pravi da z možnostjo prvega udara dobiš to da nisi uničen ob povratnem udaru kogarkoli, ker lahko preostanek jedrskih zmogljivosti sovražnika, ki bi preživele prvi udar uničiš z protiraketnim ščitom??? MOŽNO? nism se še pogljabljal v ta protiraketni ščit, tko da je to to:)
Misija1
26. 01. 2011 15.00
@janez6b: TOkrat se strinjam z vsem napisanim. Edino dodal bi zraven oz. te popravil, da proti raketni scit ze obstaja, deluje pravilno in bo v nekaj letih integriran. Nimajo pa ga samo ZDA in Izrael, ampak tudi anglezi in Rusi. V bistvu je marsikatera raketa zemlja zrak sposobna raztrelit balisticno raketo. Res pa da jih najbolj izpopolnjujejo tisti, ki najvec vlagajo v vojsko, to pa vemo kdo so.
joso
26. 01. 2011 14.48
Nevem čemu ti podpisi,saj nas bodo pomorili razni teroristi,predvsem pa nepravilno razdelitev svetovnega bogatstva, ljudje ne bodo več umirali od bomb in raket ampak ker se bodo pomorili zaradi vode in hrane.
User665576
26. 01. 2011 13.47
kdo še verjame tem pralvjicam teh podlih ljudi, ki itak ne znajo drugega kot lagati, pa kakšna je razlika če imaš 12.000 ali pa 10.000 konic. PRAV NOBENE, seveda za tiste, ki imajo kaj v glavi, za brezmožganske ovce pa je to vau oh in sploh hudo. Kot je že nekdo spodaj omenil bodo teh nekaj manj raket nosilo pač toliko močnejše bojne glave pa smo na istem ali pa še slabšem. Bistveno pa je da nikomur ne uspe priti do medcelinskega protiraketnega ščita. Ker to daje tistemu, ki ima ta ščit ,možnost prvega in edinega udara- skoraj popolnega uničenja sveta.
User513141
26. 01. 2011 13.24
dajte nam delo
User568063
26. 01. 2011 13.16
Dobra novica za mednarodno stabilnost bi bila če bi se močni odločili prenehat napadat šibkejše.
User508468
26. 01. 2011 11.09
"...predvideva omejitev nameščenih bojnih glav na medcelinskih raketah na do 1550.." bodo pač glave močnejše... PS: tisto na sliki niti slučajno ni strateška oborožitev...
User665576
26. 01. 2011 11.07
pop tv kaj je bilo tokrat narobe?
User665576
26. 01. 2011 11.04
le pesek v oči javnosti, oz šopirjenje brez prave podlage, zgorja lepo piše da lahko oboji še vedno nekajkrat razstrelijo svet, TOREJ kje je tukaj kakšen uspeh, edino kar bodo manjši stroški, vendar je to brezpredno, ker ta denar bo spet končal tam kje ni potrebno.
Masterbater
26. 01. 2011 10.31
Bilo bi fajn, če bi članek bil napisan do konca. Kdo je te kekce na 24ur zaposlu?