Rusija je zaključila umik svoje vojske iz Gruzije, je danes v Moskvi objavil ruski obrambni minister Anatolij Serdjukov. "Umik ruskih vojakov in enot je potekal brez incidentov in se je zaključil po načrtovanem času" ob 7.50 (oz. ob 17.50 po srednjeevropskem času), je dejal Serdjukov ruskim medijem.
Namestnik načelnika generalštaba ruske vojske, general Anatolij Nogovicin, je na novinarski konferenci v Moskvi predstavil načrte, ki po poročanju francoske tiskovne agencije AFP jasno kažejo, da bo rusko "območje odgovornosti" vključevalo tudi večje odseke glavne ceste, ki povezuje vzhod in zahod Gruzije in ki sicer poteka v bližini administrativne meje med gruzijskim ozemljem in separatistično pokrajino Južna Osetija. V tem območju ni mesta Gori, ki je najbližje gruzijsko mesto Južni Osetiji.
Prav tako naj bi Rusi še naprej nadzirali cesto iz pristaniškega mesta Poti do Senakija nekaj kilometrov bolj vzhodno in naprej severno proti mestu Zugadidi na meji z drugo separatistično gruzijsko pokrajino Abhazijo. V Senakiju naj bi ruska vojska zavzela tudi tamkajšnje vojaško letališče.
Nogovicin je sicer že pred tem napovedal, da se bo ruska vojska sicer umaknila z gruzijskih območij, vendar pa da bodo ohranili več sto vojakov v "tamponskih conah" ob mejah Južne Osetije in Abhazije. Šlo naj bi za 18 tovrstnih nadzornih območij, ki se raztezajo od 6 do 18 kilometrov globoko v gruzijsko območje.
Nogovicin je sicer napadel mornariško vajo, ki jo je v Črnem morju začela zveza Nato. "Ne verjamem, da bodo ta dejanja prispevala k stabilizaciji položaja v regiji," je dejal ruski general. "Ravno danes, ko je konec konflikta, pa so tu Natove ladje," je še dodal.
Svet Evrope: Ruska zasedba Gruzije ne more ostati nekaznovana
Ruska zasedba Gruzije je nesprejemljiva in ne more ostati nekaznovana, sta povedala poročevalca Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PS SE) Matyas Eorsi in Kastriot Islami, ki sta med 18. in 21. avgustom obiskala Tbilisi in Gori. "Nepredstavljivo je, da v 21. stoletju država članica Sveta Evrope napade ozemlje druge države članice," sta zapisala.
"Rusija je v skladu z mednarodnim pravom kot okupacijska oblast odgovorna za varnost, dobrobit in zaščito človekovih pravic na ozemlju pod njenim nadzorom," sta spomnila Eorsi in Islami, ki sta v Gruziji preverjala prav spoštovanje človekovih pravic. Ob tem sta pozvala Rusijo, naj konča z njihovim kršenjem, pa tudi s plenjenjem in domnevnim etničnim čiščenjem.
Med obiskom Gorija sta poročevalca opazila, da je mesto kljub plenjenju in ropanju pripravljeno na vrnitev znotraj Gruzije razseljenih ljudi. Slednji bi se po njunem lahko vrnili takoj, ko bi se ruske sile umaknile in bi bila odprta pot za svobodno gibanje ljudi in blaga.
Kljub temu pa sta veliko zaskrbljenost izrazila glede poročil o neeksplodiranih delih kasetnih bomb v bližini velikega števila vasi v okolici Gorija. Gruzijskim oblastem sta priporočila, naj ob pomoči mednarodne skupnosti začnejo s kampanjo za večjo osveščenost o tveganju, ki ga neeksplodirano strelivo predstavlja za prebivalstvo, še posebej za razseljene ljudi.
PS SE bo poročilo poročevalcev preučilo na svojem naslednjem zasedanju konec septembra. Skrajna sankcija Sveta Evrope bi lahko bila izključitev države, česar pa SE ni še nikoli storil. Gruzija je sicer članica SE od leta 1999, Rusija pa od leta 1996.