Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, danes objavljeni prepis kaže, da so bili ruski kontrolorji poletov sprva nekoliko zmedeni glede načrtovanega pristanka poljskega letala, so pa posadko posvarili pred pristankom v gosti megli.
Najprej sta dva ruska kontrolorja v telefonskem pogovoru izmenjala informacijo, da se poljsko letalo približuje letališču in se strinjala, da morata posadko obvestiti o megli. V komunikaciji s poljskim letalom 40 minut pozneje so ruski kontrolorji posvarili posadko, da je vidljivost na letališču zgolj 400 metrov in da ni pogojev za pristanek.
Nato je zaznati napetosti, ko so poskušali ruski kontrolorji prepričati posadko, naj ne pristane. Obenem so ruske oblasti priznale, da letalu ne smejo prepovedati pristanka, ker gre za mednarodni let. Pilot letala je vztrajal, da se bodo poskušali približati letališču. "Če vreme ne bo dovolj dobro, se bomo obrnili," je dodal.
Ko se je letalo približevalo letališču, je ozračje v nadzornem stolpu postajalo vse bolj panično, kontrolorji pa so svetovali poljskemu pilotu, naj ne pristane. "Še slabše je, glej, Paša. Ne bo mu uspelo. Glavno je, da mu rečeš, naj se obrne, nato pa naj se sam odloči," je en kontrolor svetoval drugemu. V zadnjem sporočilu pa je poljska posadka dala vedeti, da je prižgala luči, nato pa so kontrolorji izgubili stik z letalom ter po splošni zmedi in ob kletvicah ugotovili, da je letalo strmoglavilo.
Ruski preiskovalci so svoje poročilo v končni obliki sicer objavili pred tednom dni, v njem pa so krivdo za nesrečo pripisali nesposobnosti pilotov in predvsem pritiskom visokih potnikov na krovu letala, naj kljub megli in opozorilom kontrolorjev letenja pristanejo.
Rusko poročilo je sprožilo nezadovoljstvo v Varšavi. Eden glavnih poljskih preiskovalcev tragične nesreče, v kateri je ob Kaczynskem umrlo še 95 ljudi, je v torek dejal, da so ruski kontrolorji letenja napačno vodili letalo. Kot je pojasnil, je bilo letalo nekaj minut pred ponesrečenim pristankom v Smolensku kar 130 metrov previsoko in 80 metrov z začrtane poti, ruski kontrolorji letenja pa pilota na to niso opozorili oziroma ga niso pozvali, da prilagodi smer letenja.
Za objavo popolnega transkripta vseh pogovorov v pilotski kabini poljskega predsedniškega letala ter komunikacije med letalom in kontrolorji letenja v Smolensku se je ruska stran odločila po obtožbah Varšave, da kontrolorji posadke niso opozorili, da je letalo dodobra zgrešilo začrtano pot.
Z objavo popolnega transkripta so Rusi, da bi se izognili morebitni manipulaciji zapiskov posnetkov, prehiteli Poljake, ki so tudi sami napovedali objavo transkriptov. Poljski parlament bo sicer danes razpravljal o zaključnem poročilo o nesreči letala pri Smolensku, v kateri so življenje izgubili številni pripadniki poljske politične in vojaške elite.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.