
Ruski preiskovalci so našli eno od črnih skrinjic letala Tupoljev Tu-154, ki je kmalu po vzletu z 92 ljudmi na krovu strmoglavilo v Črno morje. “V iskalni akciji smo eno od črnih skrinjic locirali pod kabino letala,” so sporočili predstavniki ministrstva. Našli so jo 1,6 kilometra od obale na globini 17 metrov, skrinjico pa so že prepeljali v Moskvo.
Vzroka nesreče še niso potrdili. Po pregledu podatkov, ki jih je shranila črna skrinjica, bo bolj jasno, kaj se je dogajalo na letalu. Ruski prometni minister je sicer že dejal, da je za nesrečo najverjetneje kriva človeška ali tehnična napaka in ne terorizem. To potrjuje tudi ruska obveščevalna agencija FSB, ki pravi, da ni nobenih znakov, da bi šlo za teroristično dejanje ali sabotažo. Obveščevalna agencija je sporočila, da se preiskava osredotoča na možnost, da je šlo za napako pilota, gorivo slabe kakovosti, možnost, da bi kakšen predmet iz zunanjosti prišel v motor, ali nepričakovane tehnične napake.
Kljub temu nekateri letalski strokovnjaki pravijo, da terorizma ni moč povsem izključiti, saj bi na to lahko nakazovala dejstvi, da posadka ni poročala o kakršnih koli nepravilnostih na letalu in da so razbitine letala raztreščene na velikem območju.
Drugo črno skrinjico še iščejo
Po navedbah ministrstva medtem nadaljujejo iskanje druge črne skrinjice s posnetki pogovorov v pilotski kabini. Prav tako še vedno iščejo trupla žrtev nesreče. "Doslej je bilo najdenih 12 trupel in 156 delov teles," je sporočila ruska vojska.
V iskalni akciji sicer po navedbah ruskih oblasti sodeluje več kot 3500 ljudi, 45 ladij, 15 podmornic, 12 letal, pet helikopterjev ter tudi nekaj dronov.

Postanek za tankanje v Sočiju
Letalo je izginilo z radarjev kmalu po vzletu ob 5.40 po lokalnem času (3.40 po srednjeevropskem). Letalo je poletelo iz vojaške baze v Moskvi in se v Sočiju ustavilo, da natoči gorivo. Bilo je na poti iz mesta Adler južno od Sočija proti bazi Hmeimim v Latakiji na zahodu Sirije, ko je izginilo z radarjev.
Ostanke letala so po podatkih obrambnega ministrstva našli 1,5 kilometra stran od Sočija, ležijo pa na globini od 50 do 70 metrov.
Med potniki znani vojaški ansambel in priljubljena zdravnica
Na krovu letala je bilo 92 ljudi, od tega osem članov posadke in pa 65 članov mednarodno priznanega vojaškega ansambla Aleksandrov, uradnega pevskega zbora ruske vojske, znanega tudi kot zbor Rdeče armade, ki naj bi v Siriji med ruskimi vojaki praznovali novo leto.
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je danes povedal, da si bodo po nedeljski nesreči prizadevali za njegovo čimprejšnjo obnovitev. Po njegovih besedah bodo izvedli avdicije, na katerih bodo izbrali le najboljše, tako da bodo novi člani ansambla lahko nadaljevali tradicijo zbora.
V želji pritegniti le najboljše glasbene talente, ki se bodo pridružili znamenitemu zboru ruskih oboroženih sil, je Šojgu najavil, da bodo zboru kmalu dodelili 70 stanovanj, ki jih bodo ponudili novim članom ansambla.
Prav tako je napovedal, da bodo po v nesreči preminulem dirigentu Valeriju Halilovu poimenovali vojaško glasbeno šolo. Dodal je še, da je bil Halilov legenda, ki je oživel vojaške orkestralne tradicije.
Zbor sicer šteje okoli 200 pevcev, plesalcev in glasbenikov. Gre večinoma za glasbene profesionalce, ki delujejo tudi v drugih zborih, ansamblih in glasbenih gledališčih. Pomoč pri obnovitvi zbora je napovedal tudi ruski minister za kulturo Valerij Medinski.
Na sestanku obrambnega ministrstva so se sprva z minuto molka poklonili žrtvam nesreče.
Na letalu je bilo tudi devet ruskih novinarjev in zdravnica Elizaveta Glinka oziroma 'Doktor Liza', ki je znana po svojem humanitarnem delovanju na vojnih območjih.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.