
Na prvem obisku kakega slovenskega visokega predstavnika v Srbiji kot samostojni državi, je bil danes slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel na delovnem obisku v Beograd v času, ko se v regiji dogajajo velike spremembe. S srbskima sogovornikoma, zunanjim ministrom Vukom Draškovićem in predsednikom Borisom Tadićem, se je Rupel ob dvostranskem sodelovanju pogovarjal predvsem o prihodnosti Srbije in Kosova v luči pogajanj na Dunaju.
Ponedeljkova prva neposredna pogajanja med Beogradom in Prištino o prihodnjem statusu Kosova niso bila vzpodbudna in niso bila pozitivna za Srbijo, a zgodba še ni končana, je dejal minister Rupel v pogovoru v novih prostorih slovenskega veleposlaništva v Beogradu. Rešitve glede Kosova, ki jih Srbija dolgoročno ne bi mogla sprejeti, ne morejo voditi k stabilnosti v regiji, je poudaril, ob tem pa ponovil izrečeno na skupni novinarski konferenci z Draškovićem, da se ne more iskati rešitev, ki bi ustrezale samo eni strani.

Glede rešitve vprašanja prihodnjega statusa Kosova je več predlogov, je dejal, med njimi pa omenil nemškega, po katerem bi bila neka oblike začasne ureditve pokrajine brez vojske in zunanje politike, po kateri bi do neodvisnosti prišlo ob izpolnitvi določenih pogojev. Po oceni Slovenije bi pogoj bil, da je celoten Zahodni Balkan v Evropski uniji, ko bo Srbija članica EU. Srbija je sredi pogajanj z EU, Slovenija podpira njen čimprejšnji sprejem, v EU pa tudi vidi pripravljenost, da se najde način za pospešitev sprejema, je dejal minister Rupel.
Rupel: Srbski glas prešibak
Ponovil je tudi mnenje, da se stališče Srbije premalo sliši, lahko pa bi se bolj, in da si Slovenija želi uspešne Srbije in Kosova. Slovenija je pripravljena organizirati skupino prijateljev Srbije z drugimi državami EU in pripraviti npr. srečanje držav regionalnega partnerstva, je dejal. Kot glavno oviro pri večji slišnosti Srbije pa je izpostavil predvsem to, da ne sodeluje polno s haaškim Mednarodnim sodiščem za zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
Kot je dejal, sta tako Tadić kot Drašković prepričana, da mora Beograd polno sodelovati s Haagom, Slovenija pa je zadovoljna z akcijskim načrtom za sodelovanje s Haagom, ki ga je predstavila Srbija. "Upam, da je prelomnica, nujna v življenju Srbije, saj sodi v EU in zvezo NATO," je dodal in pristavil, da mora Beograd pri tem pomagati.
Minister Rupel je še izpostavil, da po besedah Tadića lahko pričakujemo novo odnose, novo Srbijo, ki se bo v prihodnjem letu gospodarsko razvila. Delež pri tem vzponu pa lahko pričakujejo tiste države, ki se bodo znale opredeliti do vprašanj, je dodal.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.