O reševanju statusa Kosova "vsi pričakujemo, da bo to politični proces, ki bo potekal koordinirano", je dejal. Ministri so se strinjali, da je proces pogajanj končan in da ni mogoče pričakovati, da bi lahko dosegli več kot do sedaj, je povedal Rupel. Ministri so se tako danes zahvalili za trud evropskemu predstavniku v trojki EU, ZDA in Rusije, ki je usmerjala proces pogajanj med Beogradom in Prištino, Wolfgangu Ischingerju.
Kako do ustrezne rešitve?
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Bruslju dejal, da se EU približuje enotnemu stališču glede Kosova. "Menim, da bomo sposobni dobiti enotno stališče, da bodo lahko nato članice prevzele odgovornost, ki jo morajo prevzeti," je dejal Solana. Kosovski premier Agim Čeku pa je danes pozval EU, naj podpre potrebo po "takojšnji in stalni" rešitvi za Kosovo.
EU mora "priznati potrebo po takojšnji in stalni odločitvi tega procesa," je dejal Čeku in dodal, da ima Srbija na izbiro: "Ali v prihodnost skupaj z nami ali pa sama v preteklost. Upam, da bodo pravilno izbrali." Čeku, ki bo kmalu premierski položaj predal zmagovalcu novembrskih parlamentarnih volitev Hašimu Tačiju, je še zagotovil, da je vodstvo kosovskih Albancev zavezano "večetničnosti, demokraciji, mednarodnemu nadzoru neodvisnosti, mednarodnemu partnerstvu in evropski prihodnosti".
Kosovski voditelji so sporočili, da so z zahodnimi partnerji začeli posvete o razglasitvi neodvisnosti. Neodvisnost bodo razglasili veliko prej kot pred majem prihodnje leto, poroča Reuters. Tiskovni predstavnik kosovske vlade Skender Hyseni je po srečanju s kosovskim vodstvom napovedal, da bo Kosovo postalo neodvisno pred majem prihodnje leto. "Ne gre za vprašanje ali neodvisnost, ampak kdaj," je še dejal.
Kosovski Albanci so že včeraj pozvali zahodne države, naj "nujno" podprejo njihova prizadevanja za neodvisnost od Srbije. Srbski predstavnik pogajalske skupine Goran Bogdanović pa je dejal, da upa, da bo Varnostni svet podaljšal pogajanja o prihodnjem statusu Kosova, poroča srbska spletna stran B92.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes med obiskom v Nikoziji posvaril države, ki načrtujejo priznanje neodvisnega Kosova, naj "zelo skrbno premislijo o posledicah". "V tem primeru bodo te države kršile mednarodno pravo in mi te kršitve ne bodo podprli," je dejal Lavrov. Kot je poudaril, bodo morebitni enostranski razglasitvi kosovske neodvisnosti in priznanju le-te sledile "posledice". "To bo povzročilo verižno reakcijo na Balkanu in drugih predelih sveta," je še dejal ruski zunanji minister. Včeraj pa je Lavrov opozoril, da bi razglasitev neodvisnosti Kosova obnovilo sovražnosti v regiji in pokopalo regionalno stabilnost. Na Kosovu bi po njegovem mnenju lahko znova izbruhnilo tudi nasilje.
Načelnik generalštaba Vojske Srbije general podpolkovnik Zdravko Ponoša je dejal, da spremljajo dogajanje na Kosovu in jugu Srbije ter da imajo pripravljene načrte za različne scenarije, je objavljeno na spletni strani Ministrstva za obrambo Republike Srbije. Vojska Srbije bo odločno reagirala ob morebitnem ogrožanju varnosti na jugu Srbije, pričakujejo pa, da bo Kfor storil vse, da prepreči morebitni izbruh nasilja na samem Kosovu, pravi Ponoš. Na koncu je še zanikal govorice, da bi se v Srbiji izvajala mobilizacija rezervistov. Ponoš pravi, da gre le za reorganizacijo, ki je redna dejavnost srbske vojske.
Srbski minister za Kosovo in Metohijo Slobodan Samaradžić bo danes odprl vladni urad na severu Kosova, natančneje v Kosovski Mitrovici, kar mnogi vidijo kot jasno dejanje ozemeljske zahteve Beograda, ki nasprotuje neodvisnemu Kosovu.
Srbija ne bo sprejela nikakršne neodvisnosti
Srbija ne bo sprejela nikakršne oblike neodvisnosti Kosova in
vprašanje statusa se mora rešiti kompromisno, v luči evropske
perspektive Srbije in celotnega Zahodnega Balkana, saj bo le to
zagotovilo stabilnost regije, je v Bruslju poudaril srbski zunanji
minister Vuk Jeremić. To je sporočilo, ki ga je Srbija ob
izteku pogajanj Beograda in Prištine pod okriljem trojke EU, ZDA in
Rusije posredovala zunanjim ministrom EU, je povedal srbski minister.
"Srbija je še naprej popolnoma predana evropski prihodnosti" in
"pričakuje podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju v
najkrajšem možnem času", je poudaril Jeremić.
"Ne glede na to, kar se bo zgodilo, ne glede na izzive, je evropska
prihodnost ena temeljnih, osrednjih strateških prioritet Srbije," je povedal.
Tudi med slovenskim predsedovanjem EU o Kosovu
Premier Janez Janša je danes v Ostravi dejal, da deli prepričanje, ki so ga v pismu izrazili zunanji ministri Velike Britanije, Nemčije, Italije in Francije, da je glede vprašanja statusa Kosova sedaj "čas, da Evropa prevzame inciativo in naredi naslednji korak". Kot je dejal na skupni novinarski konferenci po srečanju s premieri Višegrajske skupine, bi EU morala do konca leta pripraviti časovnico, po kateri bi nato to vprašanje reševali tudi v času slovenskega predsedovanja.
Vprašanje Kosova je bilo sicer edino vprašanje, pri katerem premieri Višegrajske skupine danes niso bili enotni, saj Slovaška vztraja pri rešitvi ob podpori mednarodne skupnosti. Premier Slovaške Robert Fico je pri tem izpostavil, da bo slovaška vlada storila vse, da bo stališče EU enotno in da si bo prizadevala, "da ne bi nihče razdelil EU", saj si želijo prispevati k stabilnosti regije.
Poudaril pa je, da bo zelo kompleksno priznati Kosovo kot samostojno državo, saj Priština neodvisnosti ne more razglasiti brez podpore mednarodne skupnosti in dogovora pomembnih mednarodnih igralcev. "Najslabše bi bilo, če bi se EU razdelila. Rešitev kosovskega vprašanja razumem kot rešitev sui generis, rešitev, ki ne bo imela vpliva na reševanje vprašanja manjšin," je dodal.
Madžarski premier Ferenc Gyurcsany je poudaril primaren pomen EU pri reševanju vprašanja statusa Kosova in dodal, da si bodo na petkovem vrhu unije prizadevali za dosego skupnega stališča, ki bo seveda kompromisno. Izpostavil pa je, da bo treba odgovoriti tudi na vprašanje Srbije, ki mora biti stabilizirana.
Virtualna enotnost
Vendar pa odločitve EU glede Kosova prav tako ni pričakovati danes. "Mislim, da se glede Kosova danes ne bo zgodilo veliko," je ob prihodu dejal švedski zunanji minister Carl Bildt. "Počakati je treba na petek," ko se sestanejo evropski voditelji, je dodal.
Bildt sicer meni, da bi EU lahko dosegla enotnost o neodvisnosti Kosova, in sicer "virtualno enotnost". Na vprašanje, kaj to pomeni, je odgovoril, da je samo ena država odločno proti temu, da se odločitev o Kosovu sprejme brez resolucije Varnostnega sveta ZN, kar je sicer težko pričakovati zaradi nasprotovanja Rusije. "Virtualna enotnost" torej pomeni, da se strinjajo vse druge evropske države, razen te ene, je pojasnil. Reuters poroča, da je Ciper tista država, ki je proti temu, da se odločitev o Kosovu sprejme brez resolucije VS ZN.
Nizozemski minister Jean Asselborn pa je poudaril, da razglasitev neodvisnosti ne bo "enostranska", temveč bo šlo za "usklajeno razglašeno neodvisnost", kar naj bi pomenilo, da bo Kosovo neodvisnost razglasilo v sodelovanju z ZDA in večino evropskih držav. Te naj bi po napovedih neodvisnost Kosova priznavale postopno, najprej štiri največje države, Francija, Velika Britanija, Italija in Nemčija.
Predstavnik predsedujoče EU, portugalski zunanji minister Luis Amado, pa je menil, da je v tej prvi razpravi po koncu dela trojke treba iskati "načelo enotnosti v prožnosti posameznih držav". Amado je tako pozval h "koheziji in prožnosti". Dogovoriti se moramo o odgovornosti, ki jo moramo prevzeti, ter pri tem upoštevati različne "občutljivosti" organizacije, kakršna je EU, je sklenil.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.