Gre za incident z doslej največ žrtvami med ameriškimi vojaki, ameriški obrambni sekretar Rumsfeld pa je ponovil, da bodo ZDA vztrajale v Iraku dokler bo to potrebno.
Kot so sporočili iz osrednjega poveljstva ameriške vojske v mestu Tampa v ameriški zvezni državi Florida, so bili vojaki na poti na letališče, od koder naj bi se odpravljali na počitek in rekreacijo izven Iraka. Tiskovni predstavnik ameriške vojske v Bagdadu, ki je hotel ostati neimenovan, pa je povedal, da sta bila v času napada v zraku kar dva helikopterja chinook, na katerih je bilo skupno več kot 50 potnikov, ki so bili na poti v ameriško bazo na bagdadskem letališču. "Chinook je bil sestreljen z neznanim orožjem," je povedal tiskovni predstavnik ameriške vojske v Bagdadu. Povedal je tudi, da še nimajo podatkov o natančni lokaciji sestrelitve.
Helikopter je strmoglavil v bližini vasi Hasi, deset kilometrov južno od mesta Faludža. Prebivalci Faludže domnevajo, da sta bili na helikopter izstreljeni raketi zemlja-zrak, ena pa ga je zadela. V istem kraju je ameriški vojaški konvoj naletel na podstavljeno bombo, uničeno naj bi bilo najmanj eno vozilo, poročil o morebitnih žrtvah ni, iraški civilisti pa so na ulici proslavljali napad. Falužda, mesto kakih 50 kilometrov zahodno od iraške prestolnice, velja za eno žarišč odpora proti okupaciji in napadov na okupacijske sile.
Ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer je dejal, da "ni dokaza", da bi za zadnjimi protiameriškimi napadi stal nekdanji iraški voditelj Sadam Husein. "Imamo pa dokaz o lokalnem in regionalnem usklajevanju med napadalci," je dodal Bremer.

Gre za prvo sestrelitev ameriškega vojaškega plovila po koncu večjih operacij v državi v bližini letališča v Bagdadu. ZDA priznavajo, da so po 1. maju izgubili dva helikopterja: 25. oktobra je bil v Tikritu sestreljen helikopter blackhawk, pri čemer je bil ranjen en član posadke, junija pa je v puščavi na zahodu države v sovražnem ognju strmoglavil helikopter apache, oba člana posadke sta se rešila nepoškodovana. Danes sestreljeni desettonski chinook je glede na svojo velikost in težo izredno prilagodljiv, uporabljajo pa ga predvsem za premike čet in transport artilerije.

V Bagdadu ubit še en ameriški vojak
Ameriški vojak je danes ob 3. uri zjutraj po lokalnem času s svojim vozilom zapeljal na eksplozivno telo, zaradi poškodb pa je kasneje umrl v bolnišnici. V eksploziji bombe na nadzorni točki na cesti blizu Faludže sta bila v večernih urah ubita dva iraška civilista, ki sta bila pogodbena delavca za ameriško vojsko.
Podtaknjena bomba je v Bakubi, severovzhodno od Bagdada, uničila nek avtobus, ki je prevažal iraške študente, ranjeni sta bila dve osebi.
Na naftovodu, po katerem iz severnega mesta Kirkuk pošiljajo nafto v Bagdad, pa je v soboto zvečer prišlo do eksplozije. Do eksplozije je prišlo na območju kraja Mašruh al-Tertar, po besedah direktorja tamkajšnjih naftovodov Mažida Manuneja pa je šlo za sabotažo.
Rumsfeld: Ameriška odločnost nezmanjšana
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld se je na novico o smrti 13 vojakov odzval z besedami, da bodo ZDA kljub napadom nadaljevale svoje dejavnosti v Iraku in boj proti terorizmu. "Edino, kar nam je storiti, je voditi vojno proti teroristom. Ne moremo se kar skriti in upati, da ne bodo več napadli," je Rumsfeld dejal v Washingtonu.
Kot je še dodal, je prenosne rakete zemlja-zrak, s katerimi je moč sestreliti helikopter, enostavno dobiti, kar se, kot je dejal, "na določenih krajih od časa do časa tudi pripeti".
Busheva administracija izgublja podporo?
Ameriški predsednik George Bush izgublja podporo javnosti za politiko do Iraka in gospodarsko politiko, je pokazala nova javnomnenjska raziskava, ki so jo izvedli od 26. do 29. oktobra. Manj kot eden od desetih Američanov meni, da je Bush naredil državo uspešnejšo, medtem ko jih 58 odstotkov meni, da predsednik ne razume njihovih težav. Večina Američanov - 54 odstotkov - še naprej verjame, da je bila vojna v Iraku upravičena, vendar je podpora vojni od aprila upadla za 16 odstotnih točk. Kar 62 odstotkov vprašanih pa meni, da je število ameriških žrtev v Iraku nesprejemljivo.
Pomembno vprašanje še naprej ostajajo razmere v gospodarstvu, pri čemer 45 odstotkov Američanov podpira Bushevo gospodarsko politiko, 53 odstotkov pa ne. Kar 62 odstotkov pa jih meni, da je gospodarstvo bolj pereč problem kot terorizem. S tem se jih ne strinja 35 odstotkov.