Tujina

Rumsfeld utrjuje koalicijo

Bruselj/New York/Maskat, 04. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriški obrambni minister Rumsfeld je v okviru kampanje proti terorizmu prispel na kratek obisk v Oman od koder bo odpotoval v Egipt.

letalonosilka Nimitz
letalonosilka Nimitz FOTO: Reuters

Donald Rumsfeld je danes pripotoval na kratek obisk v Oman, drugo postojanko na turneji po Savdski Arabiji, Omanu, Egiptu in Uzbekistanu, katere namen je pridobiti čim trdnejšo diplomatsko in vojaško podporo za kampanjo proti terorizmu. Rumsfeld se bo v Omanu srečal s sultanom Kabusom. Pred odhodom v Maskat se je Rumsfeld v Rijadu pogovarjal s savdskim kolegom, princem Sultanom Ben Abdel Azizom. Princ Sultan je izjavil, da Savdska Arabija ne bo vojaško sodelovala z ZDA, hkrati pa zanikal poročila, da naj bi ZDA Savdsko Arabijo prosile za uporabo njenih zračnih oporišč. Princ je še dejal, da mu je Rumsfeld zagotovil, da nobena arabska država ne bo tarča ameriškega napada. Rumsfeld pa je izrazil odločenost ZDA, da s sveta izbrišejo terorizem. Poudaril je tudi, da talibski režim v Afganistanu ni glavna tarča napadov ZDA. Rumsfeld bo nocoj odpotoval v Egipt.

Iz Bruslja prihaja ocena, da se čas ameriške vojaške akcije na Afganistan hitro bliža, po nekaterih znakih pa naj bi do napada prišlo v začetku prihodnjega tedna. Ameriški vojaški predstavniki so že skušali dobiti privolitev za uporabo baz v nekdanjih republikah Sovjetske zveze v osrednji Aziji - Uzbekistanu in Tadžikistanu, kot tudi v Perzijskem zalivu. Po relativno neuspešnih pogajanjih se je na pot sedaj odpravil še ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. Spisek držav, ki jih bo obiskal pa ne vsebuje Pakistana, kjer med skrajnimi muslimani narašča nezadovoljstvo. Predvsem Uzbekistan ima ugodno pozicijo, saj ima z Afganistanom okoli 130 km kopenske meje, zato je Rumsfeldovo srečanje z uzbekistanskim državnim vrhom med bolj pomembnimi.

V Uzbekistanu so ameriške posebne enote v preteklih letih že sodelovale pri uvajanju uzbekistanske vojske za boj proti terorizmu, proti trgovini z mamili in orožjem. Doslej je v Egipt prispelo že več kot 23.000 ameriških vojakov, ki naj bi sodelovali v skupni vojaški vaji desetih držav. Proti Arabskemu morju že plove letalonosilka Kitty Hawk, ki naj bi bila pomorska baza za kopenske in posebne enote, baz v Pakistanu pa naj ne bi uporabili. ZDA imajo ta trenutek na letalonosilkah in po bazah od Rdečega morja do Indijskega oceana že več kot 300 letal. Veliko jih je v Savdski Arabiji, v bazi blizu Rijada. Od tu letijo ameriška letala na kontrolne lete nad južnim Irakom. Predsednik Bush je tudi že odobril tajni načrt za podporo različnim skupinam v Afganistanu, ki nasprotujejo talibom. V ta namen ZDA pripravljajo vrsto dejavnosti, ki spadajo v domeno psihološke vojne, s katerimi bi ovrgli zaupanje v talibsko vodstvo. To vključuje propagandne radijske oddaje in letake v domačih jezikih.

Donald Rumsfeld
Donald Rumsfeld FOTO: Reuters

Predstavniki zveze Nato v Bruslju danes niso želeli razkriti, kakšno pomoč zahtevajo ZDA. Washington je zvezi Nato predložil "seznam zahtev", ki ga članice zdaj preučujejo. Po neuradnih virih naj bi ZDA prosila predvsem za dovoljenje za neomejene prelete letal, uporabo posameznih letališč v Evropi ter oskrbo z gorivom, pa tudi za takojšnjo nadomestitev ameriških sil v primeru potrebe za njihov umik z Balkana. Konkretne vojaške pomoči zaenkrat ne omenjajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10