Medtem ko Rusija zahteva najmanj deset let za vrnitev svojih vojakov v domovino, pa Gruzija meni, da so tri leta dovolj, je danes ob obisku v Tbilisiju izjavil ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld. Rusija in Gruzija sta se leta 1999 na vrhu OVSE sicer dogovorili o umiku ruskih sil iz Gruzije, vendar časovnega načrta za to nista dorekli. Moskva je do leta 2001 umaknila svoje sile iz dveh oporišč v Gruziji, še vedno pa se državi pogajata glede izpraznitve dveh oporišč, kjer je trenutno nameščenih kakih 8000 ruskih vojakov.
Gruzijska predsednica Nino Burdžanadze je po pogovorih z Rumsfeldom dejala, da ZDA ostajajo strateški partner Gruzije. Članstvo Gruzije v zvezi Nato pa je za to državo, tako Burdžanadzejeva, vitalnega pomena. Rumsfeld se je sestal tudi s predsedniškim kandidatom Mihailom Sakašvilijem, ki je napovedal, da bo še pred volitvami, predvidenimi za 4. januar prihodnje leto, obiskal Washington in Moskvo. Kot je pojasnil Sakašvili, želi od Moskve in Washingtona za svojo državo dobiti varnostna zagotovila pred "nasilnimi poskusi vplivov od zunaj". Izrazil je tudi željo, da se bo gruzijsko-ameriško vojaško sodelovanje še naprej nadaljevalo, medtem ko Moskvi želi pojasniti gruzijske varnostne interese.

Burdžanadzejeva je še izrazila zaskrbljenost Gruzije zaradi ruske podpore separatizmu nekaterih gruzijskih regij. Kot je pojasnila, sicer ceni stališče ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je že večkrat dejal, da Moskva podpira ozemeljsko celovitost Gruzije. Toda v Rusiji so zelo močne tudi sile, ki podpirajo separatizem nekaterih regij, kar zapleta položaj v Gruziji, je dodala Burdžanadzejeva.