Zvezni sodnik je ovrgel tožbo nekdanjemu obrambnemu ministru ZDA Donaldu Rumsfeldu in visokim častnikom ameriške vojske, ki jih je zaradi odgovornosti za zlorabe in mučenja v imenu devetih nekdanjih terorističnih osumljencev vložila Zveza za državljanske svoboščine (ACLU). Sodnik je dejal, da Rumsfeld in ostali državni uradniki ne morejo odgovarjati za dejanja podrejenih, poleg tega pa je do domnevnih zlorab prihajalo nad tujci na tujem in ameriške ustavne pravice v tem primeru ne veljajo.
Sodnik Hogan je sicer menil, da je celoten primer vreden obžalovanja, še posebej zaradi navedb o zlorabah. Tožniki so namreč trdili, da so jih v ameriških vojaških zaporih v Afganistanu in Iraku pretepali, obešali za gležnje z glavo navzdol, zapirali v škatle, izvajali navidezne usmrtitve, pa da so nanje urinirali, da so jih mučili z elektrošoki in se nad njimi tudi spolno izživljali.
Hogan je menil, da ne najde pravne osnove za nadaljevanje postopka in če bi to dovolil, potem bi bili ameriški državni uradniki lahko izpostavljeni poplavi tožb. Tožil bi lahko tudi vodja teroristične mreže Al Kaide Osama bin Laden, saj sta mu kar dva ameriška predsednika grozila z umorom. Hogan meni, da bi takšne tožbe sovražniku omogočile, da onemogoči učinkovitost oboroženih sil v vojni proti terorizmu.
Poleg Rumsfelda so bili v tožbi imenovani tudi nekdanji poveljnik sil v Iraku, general Ricardo Sanchez, nekdanja poveljnica zloglasnega zapora Abu Graib brigadirka Janis Karpinski in polkovnik Thomas Pappas. Od omenjenih je bila kaznovana edino Karpinskijeva, ki je pri vsem skupaj najmanj kriva, saj so v Abu Graibu mučili ujetnike za njenim hrbtom. ACLU je sicer skušala dokazati, da so odločitve nadrejenih glede zasliševalskih postopkov krive za vse zlorabe.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.