Na ulicah Pariza se danes znova zbirajo protestniki v rumenih jopičih, ki nasprotujejo visokim cenam goriva. Po podatkih francoskega premierja Edouarda Philippa, ki je obiskal pariško policijsko postajo, se je po vsej Franciji zbralo manj kot 36.000 protestnikov, v Parizu pa 5500. Z notranjega ministrstva so medtem sporočili, da so jih zaradi nasilja na območju Elizejskih poljan aretirali najmanj 122. Ranjenih je bilo 20 ljudi, od tega šest policistov.
Protestniki so se začeli v bližini slavoloka zmage zbirati že davi ob 8. uri. Potem ko so skušali prebiti policijsko zaporo, so jih policisti razgnali s solzivcem. V drugih predelih mesta so prevračali smetnjake in jih zažigali.
Notranji minister Christophe Castaner je na Twitterju zapisal, da je na Elizejskih poljanah 200 mirnih protestnikov in 1500 takšnih, ki delajo nered.
Doslej so po podatkih oblasti aretirali 46 udeležencev, številne zaradi nošenja prepovedanega orožja.
Na pariških ulicah, kjer so napovedane še demonstracije sindikata CGT, je 5000 pripadnikov francoskih varnostnih sil. "Naša odgovornost je, da se vse dobro izteče," je dejal Castaner ob srečanju s policisti. Protestnike je pozval k dialogu.
Na proteste pa so se dobro pripravili tudi lokalni trgovci, ki so z lesenimi ploščami zaščitili okna svojih trgovin.
Protestniki so se zbrali tudi v več drugih mestih. V Strasbourgu je odšlo na ulice okoli 500 ljudi, proti katerim je policija prav tako uporabila solzivec. Medtem pa je v Nantesu približno 30 protestnikov vdrlo na vzletno-pristajalno stezo tamkajšnjega letališča. Vse so odstranili brez incidentov.
Protesti, na katerih ljudje, oblečeni v rumene jopiče, protestirajo zaradi visokih cen goriva, se zadnji mesec širijo po Franciji in Belgiji, in sicer v francosko govoreči južni del države, predvsem na območja, kjer so skladišča goriva.
Protestniki oboroženi z noži in dimnimi bombami
Včeraj pa je belgijska policija v središču Bruslja uporabila vodni top in solzivec, da je razgnala protestnike v rumenih jopičih, ki so metali kamenje in uničili vsaj dve policijski vozili. Pridržali so okoli 60 protestnikov, ki so bili oboroženi z noži, dimnimi bombami in solzivcem.
Cena dizla se je v zadnjih 12 mesecih zvišala za 23 odstotkov in sedaj v povprečju znaša 1,51 evra na liter, kar je najvišja cena od začetka 21. stoletja. Na drugi strani pa je francoski predsednik Emmanuel Macron hkrati tarča okoljevarstvenikov, ki predsedniku očitajo, da ne izpolnjuje svojih obljub o bolj zelenem planetu.
Zaradi vse višjih cen goriva so se razburili predvsem prebivalci podeželja in manjših mest v Franciji. Premier Edouard Philippe je sicer zavrnil možnost znižanja trošarin na dizel, češ da je to enih največjih onesnaževalcev ozračja, obljubil pa je pomoč revnejšim družinam. Gibanje rumeni jopič je zato pozvalo k protestom ter blokadi cest, križišč in cestninskih postaj. Množični protesti zaradi cen goriva v so v Franciji že zahtevali smrtno žrtev.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.