Politična bomba je eksplodirala dan potem, ko je predsednik ZDA Barack Obama naročil obveščevalnim agencijam, naj raziščejo navedbe o ruskem vpletanju v predsedniške volitve. Te so že pred volitvami javno ocenile, da so ruski hekerji vdirali v računalnike obeh političnih strank in z informacijami oskrbovale spletno stran WikiLeaks. Vendar pa, kot poroča New York Times, to velja le za ukradene informacije od demokratov, medtem ko so republikanske nerodnosti ostale skrite.
Agenti Cie so po navedbah New York Timesa in Washington Posta – časopisov, ki sta se v 70. letih prejšnjega stoletja odlikovala z razkrivanjem nečednosti administracije Richarda Nixona, prepričani, da je šlo za delovanje po naročilu ruskega državnega vrha z namenom, da na volitvah zmaga Donald Trump. Druge agencije o tem še niso povsem prepričane, več pa bo znanega, ko bodo po nalogu Obame pripravile in podale poročilo.
Za zdaj še ni zanesljivo, da bo poročilo objavljeno, vendar pa skoraj ni dvoma, da bo našlo pot v javnost na podoben način kot današnje objave v obeh časopisih. V ZDA se tako dogaja nekaj nepojmljivega, saj se bo prihajajoča administracija bodla z lastnimi obveščevalci v obrambo tuje velesile.
Trump je sicer že med kampanjo odločno branil Rusijo in predsednika Vladimirja Putina pred obtožbami o vdiranju v računalnike in objavah demokratskih nerodnosti, ko je govoril, da bi informacije lahko kradla tudi Kitajska ali kakšen debeluh iz svoje postelje v New Jerseyju.
Newyorški senator Chuck Schumer, ki prihodnje leto prevzema položaj vodje demokratske manjšine, je zahteval temeljito dvostrankarsko preiskavo obtožb. "Da se kakšna država vpleta v naše volitve, bi moralo obe politični stranki pretresti do temeljev. WikiLeaksovo molčanje od konca volitev je oglušujoče," je dejal.
Demokrati so ogorčeni, da republikanci niso zgroženi, in opozarjajo, kako bi bilo, če bi se zgodilo obratno in bi tuji hekerji na primer pomagali njihovi predsedniški kandidatki.
Od republikancev prihajajo mešani odzivi. Senator John Cornyn iz Teksasa je sporočil, da gre za resne obtožbe, ki pa niso več nobena novica, ker se to dogaja že leta. John McCain iz Arizone pa pravi, da res ne gre za nobeno presenečenje, saj so leta 2008 Rusi vdrli tudi v njegovo kampanjo. Obenem pa dopušča možnost, da Cia nima prav. "Milo rečeno, Cia doslej ni imela vsega popolnoma prav," je dejal nekdanji predsedniški kandidat republikancev leta 2008, ki bo kljub temu prihodnje leto vodil preiskavo o ruskih vdorih v odboru za oborožene sile, ki ga vodi.
Harry Reid iz Nevade, ki bo z upokojitvijo zapustil položaj, na katerega se vzpenja Schumer, pa je v zvezi s tem napadel tudi direktorja FBI Jamesa Comeyja s trditvijo, da je sedel na informacijah o ruskem vpletanju. Nesrečni Comey je na udaru iz obeh smeri. Najprej so ga zasovražili demokrati, ker je dober teden pred volitvami objavil informacijo, da FBI širi preiskavo elektronske pošte Hillary Clinton, nato pa še republikanci, ko je kmalu zatem sporočil, da je šlo za prazen nič. Veliko demokratov je še vedno prepričanih, da je Comey s tem prispeval k Trumpovi zmagi, vendar pa si z vodenjem preiskave ni pridobil simpatij niti pri Trumpu, ki je njegovo delo označil za izjemno slabo – šele potem sicer, ko je Clintonovo spet opral krivde.
Se Trump želi znebiti vseh, ki so pomagali uresničevati politiko Obame?
Medtem pa je Trumpova prehodna ekipa ameriškemu ministrstvu za energijo poslala 74 vprašanj. Kot poroča časnik Washington Post, želijo seznam vseh zaposlenih in pogodbenih sodelavcev, ki so sodelovali v mednarodnih podnebnih pogajanjih v zadnjih petih letih, pa tudi tistih, ki so vodili domača prizadevanja za zmanjšanje ogljičnega odtisa države. Zanima jih tudi, kateri programi znotraj ministrstva so ključni za uresničevanje ciljev podnebne strategije Baracka Obame.
Trump je pred izvolitvijo podnebne spremembe označil za potegavščino in napovedal umik ZDA iz novega globalnega podnebnega dogovora, pariškega sporazuma.
Poslana vprašanja je sicer vir na ministrstvu za Washington Post označil kot zelo vsiljiva in napovedal, da se bodo z njimi ukvarjali pravniki. Mnoge namreč skrbi, da se želi Trumpova administracija znebiti vseh, ki so pomagali uresničevati politike Obame.
Washington Post izpostavlja, da je v zahtevi Trumpove administracije nenavadno, da terja imena toliko posameznih znanstvenikov in strokovnjakov, pa tudi da prihaja že v prehodnem obdobju. To bi lahko nakazovalo še hujšo politizacijo področja po uradnem imenovanju.
Več tisoč znanstvenikov je v zadnjih tednih podpisalo peticije, ki Trumpa in njegovo ekipo pozivajo k spoštovanju njihove integritete. Želijo tudi, da se bodoči predsednik vzdrži izpostavljanja posameznih raziskovalcev, katerih delo bi lahko bilo v neskladju s političnimi cilji nove administracije.
Rudy Giuliani ne računa več na ministrski položaj v Trumpovi administraciji
Nekdanji newyorški župan Rudy Giuliani, ki je bil v igri za številne položaje v Trumpovi prihodnji administraciji, se je v petek sam umaknil iz obravnave in obljubil, da bo Trumpu še naprej pomagal iz zasebnega sektorja.
Odločitev nekdanjega newyorškega župana Giulianija je majhno presenečenje, saj je Trumpa podpiral vso kampanjo, na konvenciji republikanske stranke v Clevelandu je imel ognjevit govor proti demokratom in njihovi kandidatki Clintonovi, po Trumpovi zmagi pa se je omenjal kot kandidat za položaje ministra za pravosodje, domovinsko varnost in državnega sekretarja.
Trump je prva položaja zapolnil, vmes pa so prišle na dan informacije, da je Giuliani mogoče globlje vpleten v sporne posle s tujimi vladami, kot je bila Clintonova, ki jo je zaradi tega ostro napadal.
Novoizvoljeni ameriški podpredsednik Mike Pence je Trumpa prepričeval, da si za državnega sekretarja izbere Mitta Romneyja, ne glede na hudo kri v času kampanje, Trump pa je vmes opravil pogovore še s številnimi drugimi možnimi kandidati, in Giuliani je ostal na suhem.
Ob najavi Giulianijevega domnevnega "samoumika" iz obravnave je Trump dejal, da je nekdanji newyorški župan izjemno nadarjena in domoljubna oseba, ki ji bo vedno hvaležen za predanost kampanji in izjemno modre nasvete. Še naprej ostajata prijatelja in Giuliani bo še naprej dajal nasvete, ko jih bo Trump potreboval. Mogoče ga bo v administracijo imenoval kdaj pozneje.
Bodoči šef kabineta Bele hiše Reince Priebus je ob tem dodal, da so nekdanjega predsedniškega kandidata Giulianija preverili za vse možne konflikte interesov in jih menda niso našli.
"Kampanji sem se pridružil, ker imam rad našo državo, in glede na to, da ga kot prijatelja poznam 28 let, nisem nikoli dvomil, da bo odličen predsednik. Ne gre zame. Gre za to, kar je najbolje za državo in novo vlado," je sporočil Giuliani in napovedal, da bo ostal pri svoji pravniški in svetovalni firmi.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.