Evropska sonda Rosetta, ki je na poti h kometu 67P/Šurjumov-Gerasimenko, se je zbudila po rekordnih 957 dnevnih hibernacije in je operativna, je sporočila Evropska vesoljska agencija (ESA). "Pozdravljen, svet," so iz ESE sporočili prek spletnega družbenega omrežja Twitter.
Objavljene fotografije prikazujejo navdušene znanstvenike v nadzornem centru misije v nemškem Darmstadtu ob ponedeljkovem prejemu signala, da misija poteka po načrtih. Signal so prejeli sinoči ob 19.18.
Rosetta je svoje potovanje začela 2. marca 2004. Avgusta naj bi prispela do kometa 67P/Šurjumov-Gerasimenko, novembra pa nanj spustila pristajalni odsek Philae. Slednji naj bi na kometu izvedel več poskusov.
Kometi so, kot navajajo pri ameriški vesoljski agenciji Nasa, med najlepšimi, a tudi med najbolj neraziskanimi nomadi v našem vesolju. To so skupki ledu in prahu, domnevno ostanki, prisotni že od samega nastanka našega Sončevega sistema. Njihova analiza naj bi razkrila številne skrivnosti, morda celo o tem, kako je nastalo življenje na Zemlji.
Rosetta je bila pred 31 meseci "uspavana" oziroma je prešla v stanje hibernacije, saj je bila tako daleč od Sonca, da ji ni uspelo več napajati njenih panelov s sončnimi celicami.
Znanstveniki so sicer na dragocen signal, ki je prispel z oddaljenosti več kot 800 milijonov kilometrov, morali čakati več kot osem ur. "Gre za pravljični zaključek zelo napetega poglavja," je ESA zapisala v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.