
Nemški vesoljski center (DLR) je ugotovil, kam so padli ostanki nemškega satelita Rosat. Kot so danes sporočili, so ostanki satelita v Zemljino atmosfero vstopili nad Bengalskim zalivom, ni pa znano, ali so deli 2,5 tone težkega satelita padli tudi na Zemljino površino. Večina satelita naj bi v ozračju zgorela.
Da so ostanki znanstvenega raziskovalnega satelita Rosat padli na Zemljo nekje med Indijo in Tajsko, je nemška vesoljska agencija izračunala s pomočjo podatkov partnerskih agencij, med katerimi so bile večinoma ameriške, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Z vrnitvijo satelita Rosat se je dokončno končala uspešna nemška znanstvena vesoljska misija," je v sporočilu za javnost dejal vodja DLR Johann-Dietrich Worner.
Znanstveni raziskovalni satelit Rosat, ki je v Zemljino atmosfero vstopil v nedeljo zjutraj, so v vesolje umestili leta 1990, upokojili pa leta 1999, potem ko so ga uporabljali za raziskavo črnih lukenj in zvezd, z njim pa so opravili tudi prvi pregled virov rentgenskih žarkov s teleskopom.
Satelit je leta 1990 na Zemljo poslal prve rentgenske posnetke Lune, posnetke galaksije Andromeda in prvi ujel rentgenske žarke kometov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.