Naveličan slabih cest, je Stefan Mandachi, 33-letni lastnik verige restavracij s hitro prehrano, na lastne stroške financiral majhen delček avtoceste, za kar je odštel 4.400 evrov. Hkrati že več tednov vodi kampanjo "Romunija zahteva avtoceste", s katero želi opozoriti na slabe prometne razmere v Romuniji.
"Želim združiti prebivalstvo, saj vsi sanjamo le o tem, da bi imeli avtoceste," je Mandachi povedal za britanski BBC. Njegova "avtocesta" na njegovem zemljišču ob prometni glavni cesti je predvsem simbolična. Zgradil jo je namreč v delu države, kjer do zdaj niso imeli niti metra avtoceste.
"Smo edina regija v državi, ki nima avtocest. Zato sem se odločil, da zgradim en meter in dokažem, da je to vendarle mogoče," je še povedal. Odprtje si je ogledalo več sto njegovih podpornikov. Prišli so tudi mediji, gasilci, nad cesto pa je poletelo letalo, na katerem je pisalo, da zahtevajo avtoceste. Romunski podjetnik je svoje sodržavljane pozval, naj v znak protesta prekinejo delo za vsaj 15 minut.
Kampanja je sicer privedla do resnih razprav po vsej državi. Romunija ima namreč eno najkrajših avtocestnih omrežij v Evropski uniji s samo 806 kilometri zgrajenih avtocest.
"Vedno več Romunov to vznemirja," je povedal Ionut Ciurea, vodja nevladne organizacije, ki spremlja velike gradbene projekte v državi.
"Politiki pridejo na oblast in obljubljajo, da bodo zgradili 1000 km avtocest v petih letih. To ni mogoče niti z najboljšimi tehničnimi zmogljivostmi vseh udeleženih," dodaja Ciurea. To pomeni, da bi moral Mandachi čakati kar 25 let v svoji domači regiji, da bi dočakal "dostojno" avtocestno omrežje.
Po mnenju Ciureae slabe ceste vsako leto državo stanejo milijarde. "Ocenjujemo, da sta približno dva odstotka bruto domačega proizvoda Romunije izgubljena zaradi slabih cest," pravi. "To je ogromno."
Po vsej državi so se župani, podjetja in celo nogometaši pridružili protestu Stefana Mandachija. "Ko bodo vse regije v državi povezane z avtocestami, bodo naši kupci svoje izdelke dobili hitreje, z nižjimi stroški dostave," je dejal podjetnik Alex Bratu.
Romunija je leta 2018 odprla le 58 kilometrov avtocest. Medtem so številni projekti trpeli zaradi korupcijskih škandalov. Leta 2016 si je nova avtocesta v južni Transilvaniji hitro prislužila vzdevek "avtocesta sramu". Odprli so jo dvakrat, nato pa leto kasneje porušili, ker je ogrožala voznike.
'Potrpežljivost je dosegla mejo'
Romunija ima tudi najvišjo stopnjo smrtnosti v cestnem prometu v EU. Leta 2017 je zabeležila 98 smrtnih žrtev prometnih nesreč na milijon prebivalcev, kar je dvakrat več od povprečja EU. "Vsako leto na cesti umre več ljudi kot v času revolucije leta 1989," pravi Mandachi.
Razvan Cuc, romunski minister za promet, je cesto Mandachija razglasil za nezakonito zaradi pomanjkanja dovoljenj, vendar je lokalnim medijem povedal, da razume njegove pomisleke.
"Potrpežljivost je dosegla mejo," je dejal. Vendar pa razumevanje Cuca ni pripomoglo k umiritvi podjetnika. "Ni dovolj, da razume naše razočaranje, mora ukrepati, ker vsi vemo, kakšen problem imamo - potrebujemo avtoceste," je povedal.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.