Več sto tisoč ljudi se je v sredo zvečer v Romuniji udeležilo protestov zaradi spornega vladnega odloka, ki otežuje pregon določenih korupcijskih dejanj. Na največjih demonstracijah od padca komunističnega režima v državi leta 1989 je po ocenah medijev med 200.000 do 300.000 protestnikov po vsej državi zahtevalo odstop vlade.
Samo v prestolnici se je po poročanju britanske BBC protesta udeležilo 150.000 ljudi. Protestniki so proti policistom metali steklenice, petarde in kamenje, policija je odgovorila s solzivcem Lažje ranjeni so bili najmanj štirje policisti in dva protestnika. Številne udeležence protestov so tudi aretirali, po nekaterih navedbah 20 po drugih pa celo 60.
Tako kot v Bukarešti so o drugem dnevu protestov poročali tudi iz drugih romunskih mest, med drugim tudi iz Timisoare, kjer je bila leta 1989 zibelka revolucije, v kateri so po nekaj dneh protestov strmoglavili diktatorja Nicolaeja Ceausescuja. Oba s soprogo so nato usmrtili 25. decembra 1989.

Ustavna presoja
Romunski predsednik Klaus Iohannis je na ustavno sodišče vložil zahtevo za ustavno presojo spornega vladnega odloka, ki otežuje pregon določenih korupcijskih dejanj.
"Očitno gre za pravni ustavni konflikt med vlado ter pravosodnim sistemom in parlamentom," je dejal Iohannis na novinarski konferenci, ki jo je prenašala televizija. Iohannis je že v sredo menil, da gre za žalosten dan. "Pravna država je s strani nasprotnikov pravice in v boju proti korupciji prejela težek udarec," je zapisal na Facebooku.
Zaradi odločitve vlade je odstopil minister za trgovino Florin Jianu, ki je do sprememb kritičen. Kot je zapisal na Facebooku, se je za to odločil iz moralnih razlogov, ker da sicer svojim otrokom ne bi mogel pogledati v oči. Odločitve ni sprejel takoj po sprejetju odloka, ker je upal, da bosta "razum in pritisk ulice" prepričala pobudnike reforme, da "popravijo napako", je dodal

Premier vztraja pri spornem odloku
"V vladi smo sprejeli odločitev in bomo vztrajali pri njej," je dejal premier Sorin Grindeanu na srečanju njegove socialdemokratske stranke (PSD) v Bukarešti.
Vlada, ki je na položaju od začetka januarja, je odlok sprejela v torek kljub protestom, ki so proti načrtovanim spremembam v državi potekali že več tednov. V skladu z novo uredbo več korupcijskih dejanj odslej ne bo več kaznivih, za zlorabo položaja pa bo zagrožena zaporna kazen le, če bo škoda, ki bo pri tem nastala, znašala najmanj 200.000 romunskih levov oz. približno 44.000 evrov.
Po mnenju kritikov naj bi s tem med drugim pred pregonom zaščitili tudi predsednika PSD Liviuja Dragneo, ki je obtožen zlorabe položaje, s katero naj bi nastala škoda v višini 100.000 romunskih levov. Proti njemu trenutno že poteka sojenje.
Dragnea je zanikal, da mu bo zakon koristil in dejal, da so kritike "kampanja laži in napačnih informacij" Predsednika Iohannisa pa je obtožil, da je "moralni avtor nasilja zadnje noči". S tem je mislil na proteste v sredo zvečer.
"Očitno gre za ustavno-pravni konflikt med vlado ter pravosodnim sistemom in parlamentom," je dejal Iohannis na novinarski konferenci, ki jo je prenašala televizija, Grindeanuja pa je pozval naj prekliče odlok.
Tudi EU je izrazila zaskrbljenost nad zadnjimi dogodki v Romuniji. "V boju proti korupciji je treba napredovati, ne pa nazadovati," sta v skupnem sporočilu zapisala predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in njegov namestnik Frans Timmermans. V tej luči bo Evropska komisija tudi "pozorno preučila" spremembe zakonodaje, sta dodala.
Tudi veleposlaništva ZDA, Kanade, Nemčije, Francije, Nizozemske in Belgije so v sredo v skupni izjavi izrazila globoko zaskrbljenost zaradi odloka, ki po njihovem prepričanju spodkopava napredek, ki ga je na področju boja proti korupciji doslej dosegla Romunija.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.