Osnutek nove ustave predvideva tudi pravico, da državljani držav EU zasedejo položaje v romunskih lokalnih oblasteh, v Romuniji pa bodo lahko po letu 2007 kupili tudi zemljo. Poglavje z naslovom "Evroatlantske integracije" je v celoti posvečeno priključitvi Romunije k temeljnim pogodbam EU in zveze Nato ter uradno potrjuje primat evropskih zakonov nad romunskimi.
Del osnutka ustave narodnim manjšinam daje pravico do uporabe maternega jezika pri komuniciranju z upravnimi organi in briše določbo o vojaški obveznosti. Večina političnih strank, razen skrajne desničarske stranke Velika Romunija (PRM) - je pozvala h glasovanju za novo ustavo. Edina neznanka ostaja volilna udeležba, saj se mora za uspešnost glasovanja referenduma udeležiti vsaj 50 odstotkov od 16,7 milijona volilnih upravičencev. Če referendum zaradi prenizke volilne udeležbe danes do 22. ure in jutri do 20. ure ne bo uspel, bo Romunija ostala brez zakonodajne ureditve.
Britanci bi o prihodnji evropski ustavi odločali na referendumu

Najnovejša javnomnenjska raziskava V Veliki Britaniji je pokazala, da trije od štirih Britancev želijo o prihodnji evropski ustavni pogodbi odločati na referendumu, čemur britanski premier Tony Blair ostro nasprotuje. Anketo so objavili sočasno z začetkom vrhunskega zasedanja EU v Bruslju minuli četrtek, na katerem so voditelji držav članic in pristopnic EU največ časa namenili prav evropski ustavni pogodbi.
Rezultati raziskave kažejo, da 45 odstotkov anketiranih ne ve, ali naj podpre ustavno pogodbo ali ne, 35 odstotkov jih je dejalo, da bi jo na morebitnem referendumu zagotovo zavrnili, le 15 odstotkov vprašanih pa je bilo mnenja, da bi o sprejemu evropske ustave moral odločati parlament, ne pa volivci.
V Veliki Britaniji so referendumi sicer prava redkost, premier Blair pa jim nasprotuje tudi v zvezi z evropsko ustavno pogodbo, saj je prepričan, da gre pri tem dokumentu le za skupek že obstoječih evropskih pogodb.