Republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney je sporočil ime svojega podpredsedniškega kandidata. Izbral je Paula Ryana, člana predstavniškega doma ameriškega kongresa iz Wisconsina. S svojo izbiro Romney ni presenetil, saj je že pred objavo imena več ameriških medijev poročalo, da bo Romney izbral ravno Ryana.
Romney v govoru ni mogel prehvaliti Ryana, ki je po njegovem mnenju postal intelektualni vodja republikanske stranke. Ryan pooseblja vrednote in delovno etiko srednjega zahoda, je povedal Romney, ki je dodal, da je "danes dober dan za ZDA, obetajo pa se še boljši časi." Razumljivo, da zgolj, če bo postal predsednik ZDA on sam, ki namerava najprej ustaviti Obamovo zdravstveno reformo.
Se je pa Romneyju pripetil spodrsljaj, ko je Ryana najavil z besedami "naslednji predsednik ZDA." Hitro je popravil lapsus in se popravil, da mislil reči "naslednji podpredsednik."
Ryan pa je začel še bolj gromovito retoriko. "Naša dolžnost je obraniti ameriški sen, za naše otroke in vnuke," je navdušil navijaško občinstvo Ryan, ki je navrgel, da je postal ob naraščajoči brezposelnosti in zadolženosti Obama del problema, Romney pa predstavlja rešitev tega.
ZDA po njegovih besedah drvijo po poti, ki ni vzdržna, a z Romneyjem sta to sposobna spremeniti. "Visoka brezposelnost, padajoči prihodki in uničujoč dolg, to ni po novem normalno, ampak je rezultat zgrešenih politik," je bil odločen. ZDA potrebujejo novo vodstvo, ki bo "vrnilo blaginjo, gospodarsko rast in delovna mesta."
Fiskalni pitbul bi znižal pokojnine in zmanjšal pomoč v hrani
Izbira Ryana za podpredsedniškega kandidata sicer kaže, da namerava Romney v prihodnjih treh mesecih, kolikor časa še ima do predsedniških volitev 6. novembra, volivce na svojo stran pridobiti s temami, kot sta fiskalna prihodnost ZDA in vloga države v življenju Američanov.
42-letni Ryan, ki v kongresu sedi že vse od leta 1999, je znan po strogih stališčih glede gospodarstva in še posebej proračuna, zaradi katerih si je prislužil vzdevek "fiskalni pitbul". Je odločen zagovornik zmanjševanja zveznega proračuna in zniževanja davkov. Obenem namerava Ryan znižati tudi pokojnine in zmanjšati pomoč v hrani. Ryan sicer pravi, da njegovi predlogi niso uperjeni proti sloju prebivalstva, ki zasluži najmanj, saj meni, da bi na ta način ustvarili več delovnih mest in zmanjšali neučinkovitost.
Ryan predseduje proračunskemu odboru predstavniškega doma. Marca letos je predstavil predlog, po katerem bi se izdatki na zvezni ravni v naslednjem desetletju zmanjšali za 5000 milijard dolarjev. Predlaga tudi delno privatizacijo Medicarea, vladnega programa zdravstvenega zavarovanja za starejše.
Ryan je avtomatično potrjeval Bushevo gospodarsko politiko
V Obamovem taboru so medtem v odzivu na izbiro Ryana posvarili, da se ta zavzema za napačne gospodarske politike, kot je zmanjševanje davkov za bogate in dodatno obremenjevanje srednjega sloja ter bo, če bo dobil priložnost, ponovil "katastrofalne" napake iz preteklosti.
Kot kongresnik je Ryan avtomatično potrjeval "brezobzirne gospodarske politike prejšnjega predsednika ZDA Georgea Busha, zaradi katerih je naš primanjkljaj eksplodiral in se je naše gospodarstvo zrušilo", je poudaril vodja Obamove kampanje Jim Messina.
Spomnil je, da je Ryan podprl davčne olajšave za milijonarje, varčevanje v šolstvu in privatizacijo za ljudi dragocenega Medicarea. "Srečka Romney-Ryan bi nas vrnila nazaj s ponavljanjem enakih, katastrofalnih napak," je posvaril.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.