Nekdanji guverner zvezne države Massachusetts Mitt Romney je upravičil napovedi iz anket in zanesljivo osvojil prvo mesto na strankarskih volitvah za predsedniškega kandidata republikancev. Po 65 odstotkih preštetih glasov jih je dobil 38 odstotkov, Ron Paul na drugem mestu pa 23.
To je bilo dovolj, da so ameriške televizije Romneyja razglasile za zmagovalca in teksaškega kongresnika Paula za drugouvrščenega, pred nekdanjim guvernerjem zvezne države Utah Jonom Huntsmanom, ki je osvojil 17 odstotkov glasov. V boju za četrto mesto sta ostala nekdanji predsednik predstavniškega doma zveznega kongresa Newt Gingrich in nekdanji senator iz Pensilvanije Rick Santorum s po 10 odstotki glasov.
Guverner Teksasa Rick Perry je v skladu s pričakovanji osvojil zadnje mesto in je dobil, po 65 odstotkih preštetih glasov, le en odstotek oziroma okrog 1000 glasov.
Po New Hampshiru je na vrsti Južna Karolina, kjer so volivci bolj konservativni, kar bi šlo na roko Gingrichu, Santorumu in Perryju, vendar pa so se vsi trije uvrstili za Paulom in Huntsmanom. Paul ima tako še možnost, da ostane alternativa Romneyju, Huntsman pa ima premalo podpore za uspešno nadaljevanje tekme.
"Hvala New Hampshire, nocoj smo ustvarili zgodovino," je svojim privržencem povedal navdušeni Romney, ki odhaja v Južno Karolino in konec meseca na Florido z dvema zmagama in največ denarja za nadaljevanje tekme.
Čeprav se republikanski volivci še niso povsem strnili za Romneyjem, pa je nekdanji guverner Massachusettsa prvi republikanski kandidat, ki mu je od leta 1976 uspelo zmagati v Iowi in New Hampshiru zapored. Kaže, da mu je pot do nominacije in dvoboja z demokratskim kandidatom Barackom Obamo odprta. Paul in Huntsman sta sicer povedala, da računata na dober rezultat v Južni Karolini, vendar pa so ankete že pred New Hampshirom tam napovedovale zmago Romneyju.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.