Republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney se konec meseca odpravlja na predstavitveni obisk v Evropo in Izrael. Romney se bo v Londonu udeležil otvoritve poletnih olimpijskih iger, nato bo obiskal Izrael, na koncu pa se bo ustavil še na Poljskem.
Obisk Londona 27. julija je logičen, glede na to da je bil Romney glavni organizator zimskih olimpijskih iger v Salt Lake Cityju. Poleg tega bo tam veliko drugih svetovnih voditeljev, in to bo priložnost za vrsto srečanj. Sicer pa se bo pogovarjal z britanskim državnim vrhom od premierja Davida Camerona navzdol in tudi z vodji opozicije.
Romneyjev doslej že četrti obisk Izraela 28. julija je za republikanskega kandidata nujen, saj si mora pridobiti podporo krščanske desnice v ZDA, še posebej pripadnikov protestantskih skupin. Ti so še bolj proizraelski od Izraelcev, saj verjamejo, da mora biti nekdanja sveta dežela povsem v judovskih rokah, če naj se izpolni pogoj za vnovičen prihod Jezusa Kristusa na Zemljo in s tem za konec sveta.
Romney kritičen do Obame
Romney je zelo kritičen do predsednika ZDA Baracka Obame glede njegove zunanje politike, predvsem do odnosov z Izraelom. Ameriški volivci glede na zadnjo anketo televizije CBS in časnika New York Times glede zunanje politike bolj zaupajo Obami kot Romneyju, vendar to ne pomeni veliko, saj so tudi leta 2008 bolj zaupali izkušenemu republikancu Johnu McCainu kot pa povsem neizkušenemu Obami, ki je na koncu zmagal na volitvah.
Primerjavam z Obamo se ne bo mogoče izogniti, saj je tedanji demokratski predsedniški kandidat leta 2008 v Berlinu na svojem govoru zbral množico najmanj 200.000 ljudi, razočaranih nad osmimi leti vladavine republikanca Georgea Busha. Tokrat bi jih verjetno zbral precej manj, saj tudi Evropejci vse bolj menijo, da se ameriška zunanja politika v bistvu ne spreminja veliko, ne glede na to, ali je v Beli hiši demokrat ali republikanec.
Obama vodi morda še ostrejšo vojno proti terorizmu, kot jo je Bush, a resda z manj ostro retoriko in brez tako ostre delitve sveta na tiste, ki so z ali pa proti ZDA.
Romney je sicer že poskrbel za nekaj zapletov, na primer ko je med kampanjo Rusijo označil za geopolitičnega sovražnika ZDA številka ena. Prav tako rad poudarja, da bo Iran z Obamo v Beli hiši prišel do jedrskega orožja, z njim pa ne, čeprav še ni povedal, kaj bi storil drugače oziroma ni napovedal morebitnega vojaškega napada na Iran.
Srečal naj bi se tudi s palestinskim predsednikom
Romney naj bi se srečal tudi s palestinskim predsednikom Salamom Fajadom, čeprav še ni jasno, ali bo obiskal tudi Zahodni breg. Na topel sprejem lahko računa na Poljskem, kjer v Varšavi načrtuje velik zunanjepolitični govor. Romney bo sicer na Poljskem gost nekdanjega predsednika Lecha Walese, ki ga je tudi povabil tja.
Romney je bil doslej kritičen zaradi Obamove odločitve, da na Poljskem ne postavi baz za protiraketno obrambo, vendar pa bo moral paziti kaj govori. Nenapisano pravilo, ki pa se v ameriški politiki v glavnem spoštuje, je, da se zunanje politike trenutnega predsednika na tujem ne kritizira. V ZDA bodo pozorno spremljali Romneyjeve izjave in če bo naredil prestop, lahko pričakuje ostre kritike Obamovih privržencev.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.