Stisk rok nekdanjega srbskega predsednika Borisa Tadića in kosovskega premierja Hashima Thacija v soboto ob robu konference Croatia Summit 2012 v Dubrovniku je sprožil burne odzive tako na srbski kot na kosovski strani. Tadić je na konferenco v soboto prispel nepričakovano. Zadnja leta se je zaradi sodelovanja predstavnikov Kosova ni udeleževal.
Mandatar za sestavo nove srbske vlade Ivica Dačić se je na dogodek odzval z besedami, da ima sicer vsak pravico zasebno ali kot vodja stranke delovati na svoj način. Se pa zavzema za to, da je delovanje vsakega posameznika konsistentno. "Jaz sem osebno večkrat zavrnil sodelovanje na srečanjih, na katerih so bili navzoči predstavniki tako imenovanih oblasti na Kosovu. Zato mislim, da se stranke ne bi smele obnašati različno, kadar so na oblasti in kadar so v opoziciji. Treba bi bilo jasno opredeliti, kakšna je naša državna politika," je bil kritičen.
"Mislim, da na tak način ničesar ne pridobimo, s tem samo dajemo legitimnost Hashimu Thaciju, upoštevajoč, da proti njemu obstaja sum vpletenosti v trgovino s človeškimi organi na Kosovu," je še dejal Dačić. Sicer Tadiću njegove odločitve ne zameri, je pa njegovo Demokratsko stranko pozval, naj se izjasni, kakšna je njihova politika.
Stranka Nova Srbija je sodelovanje Tadića na konferenci ocenila z besedami, da je za državo nevarno in je v nasprotju z ustavo, da jo na mednarodnih srečanjih namesto predstavnika državnih institucij predstavlja "predsednik stranke, ki se očitno še vedno ni pomirila z voljo državljanov Srbije".
Kritike ne letijo le iz srbske, pač pa tudi iz kosovske strani. V opozicijski stranki Demokratske zveze Kosova so prepričani, da je obveza kosovskega premierja, da na podlagi ustavnih pooblastil predstavlja Kosovo v tujini, ampak samo in zgolj kot njegov premier. "Če se srečuje z uradniki, ki ga ne priznavajo kot premierja države Kosovo, to predstavlja kršitev ustave," je ocenil poslanec stranke Arben Gashi.
Kritični so bili tudi v opozicijski stranki Samoopredelitev, kjer menijo, da je srečanje škodljivo za Kosovo. Ocenili so, da srečanje nakazuje, da se je aktualna kosovska oblast s Srbijo pripravljena pogovarjati o prihodnosti severa Kosova. Generalni sekretar opozicijske Zveze za prihodnost Kosova Burim Ramadani pa je bil bolj spravljiv in je ocenil, da je šlo zgolj za stisk roke brez političnih učinkov.
Tadić je sicer včeraj dejal, da "naključnemu rokovanju" ni treba pripisovati velikega pomena, pri čemer je spomnil, da sta se s Thacijem večkrat srečala, medtem ko so potekala pogajanja o statusu Kosova.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.