Evropa svoj dan praznuje v spomin na 9. maj 1950, ko je tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman prebral deklaracijo oziroma poziv k združevanju proizvodnje premoga in jekla med evropskimi državami. Deklaracija se je slabo leto dni kasneje, 18. aprila 1951, uresničila v ustanovitvi Evropske skupnosti za premog in jeklo, h kateri so pristopili Francija, Nemčija, Belgija, Nizozemska, Luksemburg in Italija. Po vsej Sloveniji že ves teden potekajo različne prireditve ob dnevu Evrope, v evropskih institucijah pa bo danes dan odprtih vrat.
Schumanov načrt, katerega cilj je bil v prvi vrsti povezati večni tekmici, Francijo in Nemčijo, ter z njunim sodelovanjem na gospodarskem področju po dveh krvavih vojnah zagotoviti mir in stabilnost v Evropi, velja za prvi korak združevanja evropskih držav in ga EU zato obeležuje kot "rojstni dan Evrope".
EU se je do danes s prvotne šesterice v petih valovih širitve razširila na 27 držav (poleg ustanovne šesterice so se vanjo vključile še Irska, Velika Britanija, Danska, Grčija, Portugalska, Španija, Avstrija, Švedska, Finska, Slovenija, Poljska, Češka, Madžarska, Slovaška, Litva, Latvija, Estonija, Ciper, Malta ter nazadnje leta 2007 še Romunija in Bolgarija).
V Sloveniji dogodki, ki jih organizirajo predstavništvo Evropske komisije, informacijska pisarna Evropskega parlamenta in urad vlade za komuniciranje, potekajo že ves teden. Dan Evrope pa sovpada tudi s praznikom mesta Ljubljane v spomin na osvoboditev mesta 9. maja 1945.
V evropskih institucijah v Bruslju pa bo danes dan odprtih vrat. Obiskovalci si bodo lahko med drugim ogledali sedeža Evropske komisije, kjer so ob tej priložnosti pripravili več prireditev in razstav, in Evropskega parlamenta.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.