Predsednik republike Carlo Azeglio Ciampi je vlado in sindikate pozval, da začnejo bolj strpno obravnavati spremembe zakonodaje o delovnih razmerjih. Dejal je, da institucijalna harmonija in dialog zagotavljata "moč in bistvo demokracije".
Sindikati so pred tem napovedali, da na pogovorih ne bodo sodelovali, saj je nekaj ministrov v javnosti trdilo, da so sindikati "ustvarili okoliščine" za umor ekonomista Marca Biagija, ki je vladi svetoval pri reformah delovne zakonodaje.
Umberto Bossi je atentat na vladnega svetovalca povezal s sindikatom Cgil, ko je dejal, da si je omenjeni sindikat z lažmi zagotovil alibi za Biagijev umor. Podobno je izrazil tudi obrambni minister Antonio Martino. Vodja sindikata Cgil Sergio Cofferati pa je od Berlusconija že zahteval, naj se opraviči za izjave obeh politikov.

Sergio Cofferati, vodja največje italijanske zveze sindikatov, je ob tem zagrozil, da bo vložil tožbo proti trem ministrom, ki so v javnosti dajali tovrstne izjave, če se premier Silvio Berlusconi ne bi ogradil od njih.
Berlusconi se je sicer "oddaljil" od mnenja svojih ministrov, vendar pa to za sindikate ni bilo dovolj.
V Italiji bo splošna stavka
Trije največji italijanski sindikati Cgil, Cisl in Uil so za 16. april napovedali splošno stavko, ki bo usmerjena predvsem proti vladnemu osnutku reforme 18. člena delavskega statuta, ki predvideva omilitev pravice delodajalca do odpuščanja delavcev. Sindikati so še napovedali, da je splošna osemurna stavka pa bo usmerjena tudi proti politiki premiera Silvia Berlusconija. Tovrstno stavko so v Italiji zadnjič zabeležili junija leta 1982.