"Evropski zavezniki so mi dejali, da želijo začeti novo poglavje v zgodovini odnosov z ZDA, načetih zaradi različnih stališč EU in ZDA do Iraka," je povedala ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice, ki je v okviru evropske turneje danes obiskala Poljsko.
V Ankari številni protesti

V Ankari so nekaj ur pred njenim prihodom potekale demonstracije proti ameriški politiki na Bližnjem vzhodu in proti zasedbi Iraka. "Ne vojni! Nočemo ZDA v Iraku! Nočemo Riceove v Turčiji!" je pisalo na transparentih, ki jih je nekaj sto protestnikov prineslo pred ameriško veleposlaništvo v turški prestolnici.

Riceova z zahvalo Poljski
Poljski, ki je ena najtesnejših zaveznic ZDA v Iraku, se je Riceova po pogovoru s poljskim zunanjim ministrom Adamom Rotfeldom v Varšavi zahvalila za njen izreden prispevek ter dodala, da načrtovanega zmanjšanja števila poljskih vojakov v tej državi Washington ne razume kot znak zmanjšanja podpore iraškemu ljudstvu.
V pogovoru s poljskim premierjem Marekom Belko pa je ameriška državna sekretarka izrazila obžalovanje zaradi poljskih vojakov, ki v Iraku izgubili življenje. "ZDA izjemno cenijo vaša prizadevanja v boju za demokracijo in svobodo," je dejala.

Rotfeld je mnenja, da volitve v Iraku dopuščajo politiki več prožnosti
Poljski zunanji minister Rotfeld je v pogovorih z Riceovo med drugim poudaril, da nedavne iraške volitve dopuščajo koalicijskim silam več prožnosti. Sicer pa so uspešne volitve v Iraku olajšale tudi položaj poljske vlade, saj približno 75 odstotkov Poljakov nasprotuje prisotnosti poljskih vojakov v Iraku.
Rotfeld se je odzval tudi na nedavno izjavo ameriškega sekretarja za obrambo Donalda Rumsfelda, ki je Evropsko unijo ločil na stare države, kot sta Francija in Nemčija, ki nasprotujeta ameriški politiki, in nove, kakršna je Poljska, ki ZDA pomagajo. "Ta ponesrečen koncept stare in nove Evrope je popoln nesporazum," je poudaril.

Sicer pa je kratek obisk Riceove na Poljskem priprava na prihod poljskega predsednika Aleksandra Kwasniewskega v Washington 9. in 10. februarja.
Condolezza že prispela v Ankaran
Po Varšavi je ameriška državna sekretarka že prispela v Ankaro, kjer se bo zvečer sestala s turškim premierjem Recepom Tayyipom Erdoganom in ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom.
V nedeljo pa jo še čaka srečanje s predsednikom Ahmetom Necdetom Sezerjem in zunanjim ministrom Abdullah Guelom.

Rusija kot dobra partnerica ZDA v vojni proti terorizmu
Riceova, ki je sicer strokovnjakinja za politiko bivše Sovjetske zveze in tudi govori rusko, je pred prvim srečanjem z Lavrovom ameriško-ruske odnose v Varšavi danes opisala kot "produktivne", Rusijo pa označila kot "zelo dobro partnerico" v vojni proti terorizmu. Po njenih besedah naj bi se te ameriško-ruske vezi še "okrepile, ko se bodo v Rusiji uveljavile demokratične vrednote".
"Vsi želimo, da bi bila Rusija država blaginje in demokracije. Veliko stvari kaže na to, da ima tudi Rusija podobno vizijo, vendar obstajajo določene razlike med nami in ko se pojavijo, je treba težave reševati s spoštovanjem do obeh strani," je še dejala Riceova po pogovoru z Rotsfeldom.
Obiskala bo med drugimi še Izrael in Zahodni breg
Riceova je turnejo začela v petek v Veliki Britaniji in Nemčiji. Po obisku v Ankari bo v okviru svoje prve turneje na tujem, potem ko je postala državna sekretarka, obiskala še Izrael in palestinski Zahodni breg, pa tudi Italijo, Francijo, Belgijo in Luksemburg.
V Parizu naj bi imela pomemben govor, s katerim naj bi se odzvala na vse večje nasprotovanje ameriški zunanji politiki v Franciji.