Severna Koreja bi lahko s silo odgovorila na sankcije, ki jih je zaradi izvedenega jedrskega poskusa prejšnji teden proti njej uvedel Varnostni svet Združenih narodov, je danes opozoril nekdanji južnokorejski predsednik Kim Dae Jung. "Severna Koreja pripravlja odgovor na gospodarske sankcije, na katere pa bi lahko odgovorila s silo," je dejal Kim.
"Severna Koreja bi se lahko uprla s silo, če bi pregledali njene ladje," je dodal Kim, ki se je na vrhu leta 2000 srečal s severnokorejskim voditeljem Kim Jong Ilom. Nekdanji južnokorejski predsednik je dodal, da bi Pjongjang lahko povzročil "določene težave" na meji med obema Korejama.
Kim se je še izpostavil, da bi morale ZDA umakniti svoja prizadevanja za finančno izolacijo Pjongjanga, preden se Severna Koreja vrne na šeststranska pogajanja.
Rice: 'Kriza se stopnjuje'
Posebni odposlanec kitajskega predsednika Tang Džjašuan, ki se je mudil pri severnokorejskemu voditelju Kim Jong Ilu, ameriški zunanji ministrici Condoleezzi Rice ni povedal ničesar o opustitvi jedrskih poskusov Severne Koreje.
V petek so južnokorejski in japonski mediji poročali, da je severnokorejski voditelj posebnemu odposlancu povedal, da Severna Koreja ne namerava nadaljevati z jedrskimi poskusi.
"Džjašuan mi ni povedal, da se je Kim Jong Il ali opravičil za poskuse ali dejal, da jih ne bo nikoli več testiral," je povedala Riceova na poti iz Pekinga v Moskvo, kjer se bo sestala z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Tako Riceova meni, da Severna Koreja skuša stopnjevati jedrsko krizo.
Riceova še pri Putinu
Riceova je davi odpotovala s Kitajske proti Moskvi, ki je zadnja postaja v okviru njene azijske turneje, posvečene severnokorejskemu jedrskemu vprašanju. Tudi v ruski prestolnici so bili pogovori uradno osredotočeni na jedrske poskuse Pjongjanga, vendar pa je bila tokrat njena glavna naloga prepričati ruskega predsednika Vladimirja Putina, naj podpre sankcije proti Iranu.
Riceova je v okviru svoje azijske turneje že obiskala Tokio, Seul in Peking in doslej so bila močno v ospredju prizadevanja Severne Koreje za pridobitev jedrskega orožja. Tudi v Moskvi bo Riceova z oblastmi govorila o tem, vendar pa naj bi bilo v pogovorih s Putinom v ospredju iransko jedrsko vprašanje.
Rusija, ki ima poleg Kitajske pomembne trgovske vezi z Iranom, se je doslej vztrajno upirala ameriškim pozivom k ukrepom proti Teheranu zaradi njegovega nasprotovanja zahtevam mednarodne skupnosti, naj opusti bogatenje urana.
Ruski analitiki pravijo, da Moskva še vedno nasprotuje kaznovanju Teherana, vendar bi po tem, ko je podprla sankcije ZN proti Pjongjangu, lahko podprla simbolične ukrepe v zameno za zagotovila glede njene pogodbe za izgradnjo prve iranske jedrske elektrarne v vrednosti 800 milijonov dolarjev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.