Tujina

Riceova poziva Turčijo

Moskva/Ankara, 13. 10. 2007 17.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Condoleezza Rice je pozvala Turčijo, naj bo zadržana v ravnanju do kurdskih upornikov na severu Iraka.

Težki časi za ZDA in Turčijo
Težki časi za ZDA in Turčijo FOTO: Reuters

Riceova je priznala, da so po sprejetju predloga resolucije v ameriškem kongresu, ki turške poboje Armencev od leta 1915 opredeljuje kot genocid, zdaj 'težki časi' za odnose med ZDA in Turčijo.

"Sedaj so težki časi za odnose," je dejala Riceova med obiskom v Rusiji. "Mislili smo, da bi bila dobra ideja, če bi v Turčijo odpotovala visoka predstavnika, ki bi se pogovorila s turško stranjo in dala Turkom zagotovilo, da resnično cenimo te odnose," je dodala.

Ameriška administracija je v Turčijo poslala podsekretarja na obrambnem ministrstvu za politične zadeve Erica Edelmana, ki je nekdanji ameriški veleposlanik v Turčiji, ter pomočnika Riceove za evropske zadeve Dana Frieda.

Poboj Armencev je genocid

Na meji je 60.000 turških vojakov
Na meji je 60.000 turških vojakov FOTO: Reuters

Odbor za mednarodne odnose ameriškega predstavniškega doma je prejšnjo sredo s 27 glasovi proti 21 potrdil predlog simbolične resolucije, ki turške poboje Armencev od leta 1915 označuje za genocid. Demokratsko vodstvo predstavniškega doma namerava resolucijo dati na glasovanje pred celotnim članstvom prihodnji mesec. Resoluciji odločno nasprotujeta Turčija in administracija predsednika Georgea Busha.

Kot je povedala Riceova, se je o resoluciji po telefonu pogovarjala s turškim predsednikom, premierom in zunanjim ministrom. "Bili so osupli," je dejala. V pogovoru o njihovem odzivu na resolucijo in dejavnostih kurdskih upornikov na severu Iraka pa jih je, kot je povedala, "pozvala k zadržanosti".

"Turška vlada si prizadeva, da bi se odzvala odgovorno. Vsekakor si prizadevamo, da bi omejili konkretne korake, ki bi jih lahko storila turška vlada, in upam, da bomo lahko to preprečili," je dodala. "Še naprej se bomo ukvarjali s protiameriškim vzdušjem, ki se je zaostrilo zaradi tega glasovanja. Situacija je zelo težavna," je dodala.

Na meji 60.000 vojakov

Po ameriških podatkih je na južni turški meji z Irakom nameščenih 60.000 turških vojakov. Ameriška vojska sicer ne poroča o aktivnostih, ki bi kazale na skorajšnjo ofenzivo proti kurdskim upornikom na severu Iraka. Vendar naj bi turški parlament po pričakovanjih ugodil prošnji vlade, naj prihodnji teden odobri začetek kampanje v Iraku. ZDA nasprotujejo turškemu vdoru na sever Iraka, ki je eden od razmeroma stabilnih iraških regij, in pozivajo k diplomatski rešitvi problema med Irakom in Turčijo.

Turške oblasti že dolgo časa jezi, ker si vse več kurdskih upornikov poišče zatočišče v sosednjem Iraku. Poleg tega naj bi Kurdska delavska stranka, ki jo imajo Turčija, ZDA in večji del mednarodne skupnosti za teroristično organizacijo, svoja oporišča na severu Iraka uporabljala za napade na turške cilje. Prejšnji teden so uporniki ubili več kot 15 turških vojakov, teden prej pa je bilo v zasedi ubitih 12 ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Celzij
14. 10. 2007 11.14
Joo.. kaj se Američani spet pametne delajo.