Predsednik ceha ribičev pri Hrvaški obrtni zbornici Tonči Božanič je na novinarski konferenci v Zagrebu od hrvaške vlade zahteval čimprejšnji začetek izdelave pravil za ribarjenje in izvajanje ribiške politike v hrvaški zaščitni ekološko-ribolovni coni (ERC) v Jadranu. Kot je dejal, ni veliko časa, ker je sabor decembra lani sprejel polno uveljavitev ERC tudi za članice Evropske unije najpozneje do 1. januarja 2008. Vlada pa je ustanovila delovno skupino, ki naj bi uredila to vprašanje.
Božanič je povedal, da so ribiči vladi poslali svoje predloge za pravila igre v ERC. Kot je dejal ribiči zahtevajo določanje števila ladij in ribičev, ki bodo lahko dobili dovolilnice za ribarjenje v ERC po njeni polni uveljavitvi, ter omejitev moči ladij in njihove velikosti. Po njegovih besedah so predlagali tudi, da del ERC velja le za hrvaške ribiče, in sicer do vstopa Hrvaške v EU. "Želimo pokazati, da je ta del morja, za razliko od morja naših sosedov, mogoče ohraniti za dolgoročno uravnoteženo ribarjenje," je dejal Božanič. Kot je dejal, gre za območje od osem navtičnih milj v ERC ali najmanj polovico pasu, če je ta manjši od osem navtičnih milj.
Božanič pričakuje dogovor med državama
Božanič je dodal, da so predlogi ribičev strokovni in da iščejo dolgoročne rešitve. "Nihče ne postavlja pod vprašaj zgodovinske pravice slovenskih ribičev, ki bodo lahko lovili ribo še naprej, ampak po določenih pravilih. Zavedamo se, da bo to morje enkrat tudi skupno morje v EU," je še izjavil Božanič. Dodal je, da hrvaški ribiči z območja Buj dobro sodelujejo s slovenskimi kolegi. "Želimo, da se državi dogovorita, ker odprta meddržavna vprašanja ustvarjajo le nove probleme, za katere bi želeli, da se že enkrat uredijo," je povedal Božanič.
Hrvaški ribiči od vlade zahtevajo tudi, naj jim razloži del aprilske resolucije Sveta EU, ki govori o odprtih obmejnih vprašanjih s Slovenijo in omenja zapisnik srečanja državnih sekretarjev Hrvaške, Slovenije in Italije 4. junija 2004 v Bruslju, ki predvideva izogibanje enostranskim potezam glede razglasitve ERC. "Zavedamo se, da resolucija ni obvezujoč pravni dokument, ampak ne podcenjujemo njegove teže, ker je polna uveljavitev ERC morda vprašljiva," je povedal Božanič.
Opozorilo Hrvaški
Predstavniki Evropske komisije so večkrat opozorili Hrvaško, da od nje pričakujejo spoštovanje zavez in izogibanje enostranskim potezam glede razglasitve ERC. Hrvaška diplomacija je odgovorila, da se Hrvaška o ERC pogovarja z vsemi zainteresiranimi stranmi, kar je pritrdil tudi evropski komisar za širitev Olli Rehn. Evropska komisija je medtem poudarila, da mora Hrvaška to obvezo spoštovati, ker je to bil eden izmed pogojev za pridobitev statusa kandidatke za vstop v EU.
Sabor je ERC razglasil 3. oktobra 2003, 3. junija 2004 pa se je Hrvaška zavezala, da bo uveljavljanje ERC za Slovenijo in Italijo odložila, dokler ne bo sklenjen skupen dogovor v duhu EU, ki bo upošteval interese vseh sosednjih držav članic povezave. ERC naj bi tako lahko stopila v veljavo šele takrat, ko bi EU s Hrvaško podpisala sporazum o ribištvu, a je sabor odločil, da bo cona polno uveljavljena najpozneje do začetka naslednjega leta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.