Iran je dobitnici Nobelove nagrade, aktivistki in odvetnici, ki se bori za človekove pravice, Širin Ebadi zasegel odličje in zamrznil bančne račune pod pretvezo, da je davčni upravi dolžna več kot 270 tisoč evrov.
Poteza, kakršni svet v 108-letni zgodovini nagrade še ni bil priča, je sprožila ogorčenje v Oslu, kjer je sedež komiteja, ki podeljuje Nobelove nagrade. Napovedal je celo uradno pritožbo, protestirala pa je tudi norveška vlada. “Šokirani in ogorčeni smo nad takšnim dejanjem,” je dejal tamkajšnji zunanji minister Jonas Gahr Store. “Celo politični disidenti, kot sta Andrei Sakharov in Lech Walesa, so bili v svojih državah bolje sprejeti,” pa je dejal sekretar komiteja Geir Lundestad.
62-letna Ebadijeva je sicer leta 2003 postala prva Iranka in prva muslimanka, ki ji je pripadla prestižna nagrada. Dobila jo je za svojo kampanjo opozarjanja na pomembnost demokracije in človekovih pravic. Zadnjih nekaj mesecev je potovala po svetu in predavala o volilnih kršitvah in prevarah v Iranu ter o onemogočanju opozicije. “Dejansko sem v izgnanstvu,” je izjavila pred kratkim.
Odvzem nagrade je razkrila na perzijskem radiu, ki ga podpirajo ZDA. Povedala je, da je oblast zamrznila njene bančne račune, prav tako pa tudi račune njenega soproga, ki je še vedno v Teheranu. “Zasegli so vse nagrade, ki so bile shranjene v sefu mojega soproga.”
“Trdijo, da jim dolgujem več kot 270.000 evrov davkov od Nobelove nagrade. To je popolna laž, če upoštevamo iranski zakon. Ta namreč določa, da nagrade niso obdavčene,” pravi Ebadijeva, ki je ob odličju dobila tudi nekaj manj kot milijon evrov.
Režim je medtem zaprl tudi center za varovanje človekovih pravic, kjer je Ebadijeva delala kot odvetnica, priprli pa so tudi tri njene sodelavce. V odsotnosti so jo tudi obsodili zaradi kovanja zarote proti državi. Njenega moža so jeseni brutalno pretepli, po nekaterih informacijah pa naj bi zasegli tudi njeno stanovanje.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.