Severna Koreja je južni sosedi zagrozila, da bo brez opozorila streljala na njeno ozemlje, če bo ta v ponedeljek odmetavala protirežimske propagandne letake nad njeno državo. Južnokorejski aktivisti namreč pogosto s pomočjo balonov nad Severno Korejo pošiljajo propagandne letake proti režimu v Pjongjangu, vendar pa tega ne počnejo uradne oblasti v Seulu, temveč nevladne organizacije. Se je pa na grožnjo že odzvala tudi Južna Koreja, ki napoveduje, da bo na morebitno obstreljevanje udarila nazaj. "Če se bo to res zgodilo, bomo perfektno odgovorili proti viru napada," je povedal obrambni minister Kim Kvan Kin.
Medtem pa je nečak nekdanjega severnokorejskega voditelja Kim Jong Ila v intervjuju za finsko televizijo povedal svojo večno željo, da bi se vrnil v domovino in olajšal življenje prebivalcem Severne Koreje. "Vedno sem sanjal, da se bom nekega dne vrnil in poenostavil življenje za tamkajšnje ljudi," je v tekoči angleščini povedal Kim Han Sol v intervjuju, ki ga je opravila nekdanja podsekretarka ZN Elisabeth Rehn.
Najstnik je povedal, da si želi tudi ponovne združitve obeh Korej, ki sta formalno še vedno v vojni. Za prijatelje ima tudi Južne Korejce. "Ko sem jih spoznal, je bilo sprva nekoliko nenavadno, vendar pa smo se za tem postopoma začeli razumeti med seboj. S spoznavanjem ljudi sem se odločil, da bom poslušal mnenja obeh strani, videl, kaj je dobro in kaj slabo, in se odločal sam," je dodal.
Za zdaj še ni jasno, zakaj je Han Sol, ki v Mostarju v Bosni in Hercegovini obiskuje mednarodno gimnazijo, pristal na intervju. Prvič je pozornost mednarodne javnosti pritegnil oktobra 2011, ko so njegove fotografije in komentarje objavili južnokorejski mediji.
Dedka ni nikoli spoznal
Rehnova, ki je z njim opravila intervju, je sicer tudi nekdanja finska obrambna ministrica in posebna poročevalka ZN o človekovih pravicah v BiH. Han Sol je v pogovoru z njo tudi dejal, da svojega deda Kim Jong Ila in sedanjega voditelja Kim Jong Una ni nikoli srečal. Pojasnil je, da je bil v svojem otroštvu po rojstvu v Pjongjangu bolj ali manj izoliran, preživel pa ga je v Macau in na Kitajskem.
Šele ko je odraščal, je "po delih sestavil sestavljanko" in ugotovil, kdo je njegov dedek. "V bistvu sem nanj čakal ... vse dokler ni umrl, in upal, da me bo poiskal, ker res nisem vedel, ali ve, da obstajam," je pojasnil. Prav tako pa mu ni povsem jasno, kako je njegov stric Kim Jong Un po smrti Kim Jong Ila "postal diktator". "To je bilo med njim in mojim dedkom," je povedal.
Želi si vrnitve v domovino
Oče Kim Han Sola je 39-letni sin Kim Jong Nam, sicer najstarejši sin Kim Jong Ila. Iz igre za naslednika na čelu države naj bi Jong Nam izpadel leta 2001, ko so ga ujeli pri poskusu vstopa na japonsko ozemlje s ponarejenim potnim listom. Takrat je povedal, da želi v Tokiu obiskati Disneyland. V tujini bolj ali manj živi stran od medijev, vendar pa so japonski mediji oktobra lani objavili njegovo izjavo, s katero je nasprotoval "dinastičnemu nasledstvu" v Severni Koreji.
"Mojega očeta politika ni nikoli zares zanimala," je na vprašanje, zakaj njegov oče ni bil v igri za naslednjega voditelja, odgovoril Kim Han Sol. Glede svoje kariere pa je dejal, da si želi doštudirati, nato pa se vključevati v človekoljubne projekte. Želi prispevati pri naporih za gradnjo svetovnega miru, še posebej doma, "saj je to zelo pomemben del mene", je dodal.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.