V petek ob 11.53 je 23-letni Seiffeddine Rezgui stal na plaži v tunizijskem turističnem naselju Sousse in s svojim mobilnim telefonom opravil desetsekundni telefonski klic. Nato je pokleknil, iz zloženega senčnika vzel puško kalašnikov in v pesek izstrelil nekaj poskusnih strelov. Za tem se je podal na 47 minut dolg strelski pohod, v katerem je ubil 38 ljudi, večino Britancev.
Bil naj bi pod vplivom kokaina, ko je streljal, se je smejal
Britanski Daily Mail danes poroča, da je bil Rezgui v času napada pod vplivom kokaina. Po njihovih informacijah je substanco v njegovem telesu pokazala obdukcija. Nobena skrivnost ni, da borci Islamske države pogosto jemljejo kokain, ki jih v trenutku terorističnega dejanja daje občutek, da so nepremagljivi. "Obdukcija je pokazala, da je terorist – preden je izvedel napad – užival droge. Gre za enake droge, kot jih Islamska država daje svojim ljudem, da ne razumejo svojega početja," je povedal neimenovani vir.
Policija je prav tako potrdila, da je po tem, ko so ga ubili, na njem našla neeksplodirano ubojno sredstvo, iz fotografije, ki so jo objavili mediji, pa je razvidno, da je detonator ležal le nekaj centimetrov stran.
Priče so povedale tudi, da se je Rezgui med morilskim pohodom smejal, svoje žrtve pa naj bi, preden jih je ustrelil, tudi fotografiral. "V nekem trenutku je bil povsem okupiran – s puško na hrbtu, telefonom v roki in z velikim nasmeškom na ustih," je povedal Paul Short. "Smejal se je in streljal. Ko je končal in vse pobil, mu je bilo vseeno, niti poskusil ni pobegniti. Smejal se je, bil je srečen," pa je opisal hotelski delavec Houssem.
S kom je Rezgui govoril po telefonu tik pred napadom, še ni jasno. Ko je bežal pred policijo in domačini, je telefon odvrgel v morje, policija pa ga je ven potegnila naslednje jutro. Koliko podatkov, če sploh, so preiskovalci z njega uspeli pridobiti, ni znano, je pa dejstvo, da je Rezgui dobro uspel prikriti svoje povezave, ki jih je v preteklosti imel z islamskimi borci.
Identificirali vse žrtve napada v Tuniziji
Tunizijske oblasti so medtem sporočile, da so identificirali vseh 38 žrtev napada na hotel v kraju Sousse. Poleg 30 Britancev so med žrtvami še trije Irci, dva Nemca, Belgijec, Portugalec in Rus.
Britanske oblasti so danes z letalom v domovino prepeljale osem trupel, preostale pa naj bi v prihodnjih dneh. Posmrtni ostanki treh Ircev so prav tako pripravljeni na vrnitev v domovino, so sporočili s tunizijskega ministrstva za zdravje.
Tunizijske oblasti so sicer v torek sporočile, da se je morilec uril pri džihadistih v Libiji. Po navedbah državnega sekretarja za varnost Rafika Chellija je bil Rezgui v Libiji istočasno kot moška, ki sta marca izvedla napad na muzej Bardo, v katerem je bilo ubitih 21 turistov in policist.
Napadalčev pajdaš naj bi se poskušal pretihotapiti v Evropo
Oblasti še vedno zaslišujejo najmanj sedem ljudi, ki so jih aretirali in jih sumijo, da so vpleteni v napad.
Še vedno pa iščejo napadalčeva domnevna pomočnika, Rafika Tajarija in Mohameda bin Abdalaha, ki so ju označili za nevarna. 28-letni Rafik naj bi že prečkal mejo z Libijo in naj bi - pomešan med migrante na čolnu, ki prečkajo Sredozemsko morje - poskušal priti v Evropo. Tako je razkrila njegova družina, ki pa zanika, da bi bil vpleten v napad.
Kaj je fanta, ki obožuje Real Madrid, oblikovalo v terorista?
Rezgui se je rodil 29. avgusta 1992 v kraju Gaafour. Kot deček je bil nagle jeze, agresivnost se mu je še povečala pri 14 letih, ko je zaradi udara strele umrl njegov brat. Njegovi sošolci pripovedujejo, da je bil neopazen mladenič, ki ni kazal večjih interesov za vero ali politiko. Ni imel dolge brade, zanimal se je za techno glasbo, breakdance, navijal je za Real Madrid.
Kot številni drugi je bil tudi on navdušen nad padcem diktatorja Ben Alija pred štirimi leti, a kmalu je postajal vse bolj veren, zagrenjen in jezen, je povedal njegov 25-letni znanec Taha. "Začel je govoriti, kako bi temu morala slediti vzpostavitev nove družbe, ki bi dvignila islam, a stvari so se samo slabšale. Kmalu smo ga začeli opažati s salafisti, njemu podobno mislečimi ljudmi, a še vedno je bil drugačen od njih - ni si pustil rasti brade, še vedno je rad govoril o športu, se družil z ljudmi, ki so pijačevali, in osvajal dekleta. Pričakovali smo, da bo spet postal tak, kakršen je bil!"
Državni sekretar za varnostne zadeve Rafik Chelly je včeraj potrdil, da se je Rezgui januarja pretihotapil čez mejo in se uril v džihadističnih kampih v bližini Sabarthe, mesta na severozahodu Libije. Tja naj bi najprej odšel v spremstvu džihadistov, ki so pozneje v muzeju Bardo v Tunisu ubili 22 ljudi, nato pa še enkrat marca, med študijskimi počitnicami. V istem obdobju se je izselil iz hiše, ki jo je najel v spremstvu še šestih prijateljev, in v njej posedal dolge ure.
"Moj sin je bil priden fant, z nikomer ni imel težav – ne glede vere ne glede česar koli drugega. Vse se je spremenilo, ko je odšel od doma. Spoznal je nove ljudi, slabe ljudi, ki so ga pokvarili in mu zameglili um," ga zagovarja njegov oče Hakim.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.