Predsednik ZDA Donald Trump je danes ocenil, da je videti, da je zastrupitev dvojnega agenta v Veliki Britaniji delo Rusije. "Zdi se mi, da bi lahko bila Rusija, glede na vse dokaze, ki jih imajo. Theresa May bo danes govorila z menoj (...) Takoj ko bomo dobili podatke, in če se bomo strinjali z njimi, bomo obsodili Rusijo," je napovedal predsednik ZDA.
Nemški zunanji minister Sigmar Gabriel je po pogovorih z britanskim zunanjim ministrom Borisom Johnsonom dejal, da je Nemčija solidarna z Veliko Britanijo in da je Berlin v tesnem stiku z britansko vlado. "Naj bo jasno, storilce je treba privesti pred roko pravice. Če bo potrjeno, da je zadaj Rusija, bo to zelo resna zadeva," je še dejal. Prikimala pa mu je tudi nemška kanclerka Angela Merkel. "Zdaj mora Rusija hitro odgovoriti na upravičena vprašanja britanske vlade," je sporočila po telefonskem pogovoru z Mayevo.
Solidarnost Veliki Britaniji je v evropskem parlementu izrekel tudi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmerman. "Ne moremo dopustiti, da bi bil v naših družbah uporabljen živčni strup," je dejal in dodal, da bi se morali s tem ukvarjati vsi, ne le britanska vlada. "Gre za kolektivno evropsko odgovornost," je dejal in še: "Nadvse pomembno je, da odgovorni za to, kar se je zgodilo, jasno vidijo, da obstaja evropska solidarnost - nedvoumna, neomajna in zelo močna."
Pozval je tudi Evropski svet z voditelji držav čanic, ki se bodo v Bruslju sestali prihodnji teden, naj jasno izrazijo popolno solidarnost z Britanci.
Ameriški državni sekretar Rex Tillerson, ki ga je predsednik Donald Trump danes odstavil - nadomestil ga bo šef Cie Mike Pompeo -, je že v ponedeljek izrazil ogorčenje, da je, kot kaže, Rusija znova skušala umoriti zasebnega državljana na ozemlju tuje države in pozval k resnim posledicam za odgovorne. Bela hiša je pred tem le obsodila napad na nekdanjega dvojnega agenta Sergeja Skripala v Veliki Britaniji, brez omembe Rusije.
"Povsem zaupam preiskavi Velike Britanije in oceni, da je Rusija najverjetneje kriva za napad z živčnim strupom pretekli teden v Salisburyju. Za takšen napad ne more nikoli biti opravičila - poskus umora zasebnega državljana na ozemlju suverene države. Ogorčeni smo, da Rusija, kot kaže, znova tako ravna," je sporočil Tillerson, ki se je o nesrečnem dogodku v ponedeljek že pogovarjal po telefonu z britanskim zunanjim ministrom Borisom Johnsonom.
"Strinjamo se, da se morajo odgovorni, tako tisti, ki so zločin izvršili, kot tudi tisti, ki so ga ukazali, soočiti s primernimi resnimi posledicami. Smo solidarni z našimi zavezniki v Združenem kraljestvu in bomo tesno usklajevali naše odgovore," je sklenil državni sekretar ZDA, ki je trenutno na afriški turneji.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je pred tem zastrupitev označila za grozodejstvo in zagotovila, da ZDA stojijo ob strani svoji zaveznici Veliki Britaniji. Rusije, ki je po trditvah ameriških obveščevalnih agencij pomagala do volilne zmage Donaldu Trumpu, pa ni omenjala.
'Rusija ni kriva'
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes ponovno zatrdil, da Moskva nima nič z zastrupitvijo nekdanjega ruskega dvojnega agenta. Povedal je še, da so od Londona zahtevali dostop do živčnega strupa, ki je bil uporabljen proti Skripalu in njegovi hčerki, a je bila njihova zahteva zavrnjena.
"Rusija ni kriva. V skladu s konvencijo o kemičnem orožju je pripravljena sodelovati, če si bo Velika Britanija vzela čas in izpolnila svoje mednarodne obveznosti, ki izhajajo iz tega dokumenta," je na novinarski konferenci v Moskvi dejal Lavrov, poročajo tuje tiskovne agencije.
Povedal je, da so po uradni poti od Londona že zahtevali dostop do strupa, da bi ga sami analizirali, ter informacije o preiskavi. "Obe naši zahtevi sta bili zavrnjeni," je dodal.
Lavrov je bil kritičen tudi do britanske zahteve Rusiji, naj do danes zvečer poda pojasnila glede zastrupitve nekdanjega agenta. Obtožbe o vpletenosti Moskve v zastrupitev je označil za nesmiselne govorice.
V Moskvi so sicer danes na pogovor poklicali britanskega veleposlanika v Rusiji.
Mayeva s 24-urnim ultimatom nad Rusijo
Britanska premierka Theresa May je v ponedeljek v parlamentu v Londonu dejala, da je za zastrupitev Skripala najverjetneje odgovorna Rusija, kar je potrdila analiza živčnega strupa, ki je bil uporabljen v napadu. Moskvi je postavila ultimat, da do konca današnjega dne Organizaciji za prepoved kemičnega orožja posreduje vse podrobnosti programa razvoja živčnih strupov.
Povedala je tudi, da je bil v napadu uporabljen vojaško nadgrajen živčni strup Novičok, ki ga je razvila Moskva.
"Ali je bilo to neposredno dejanje ruske države proti naši državi ali pa je ruska vlada izgubila nadzor nad potencialno katastrofalno škodljivim živčnim strupom ter dovolila, da je prišel v roke drugih," je dodala in povedala, da so na pogovor poklicali ruskega veleposlanika, da bi jim pojasnil, za katero od teh dveh možnosti gre.
Če do konca današnjega dne ne bo "kredibilnega odgovora" Moskve, bo London sklepal, da je prišlo do "nezakonite uporabe sile" s strani Moskve, je še dejala po navedbah BBC.
Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je v odzivu izjave Mayeve označila kot "cirkuško predstavo v britanskem parlamentu". Dodala je, da gre za "politično kampanjo, ki temelji na provokacijah".
Zaskrbljen tudi Nato
Zveza Nato je zelo zaskrbljena zaradi napada na nekdanjega ruskega dvojnega agenta v Veliki Britaniji in je glede tega v stiku z britanskimi oblastmi, je sporočil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Potem ko je britanska premierka Theresa May odgovornost za zastrupitev agenta pripisala Rusiji, ji je solidarnost izrazila tudi Francija.
"Združeno kraljestvo je zelo cenjena članica in ta incident močno skrbi Nato. Nato je glede tega v stiku z britanskimi oblastmi," je v izjavi pozno v ponedeljek sporočil Stoltenberg. "Uporaba kateregakoli živčnega strupa je grozljiva in popolnoma nesprejemljiva."
Stoltenberg je podporo Londonu izrazil le nekaj ur potem, ko je premierka Theresa May v parlamentu dejala, da je za zastrupitev bivšega ruskega dvojnega agenta Skripala najverjetneje odgovorna Rusija.
Odziv Nata naj bi še okrepil ugibanja, da bi se lahko Velika Britanija odločila za sprožitev petega člena severnoatlantske pogodbe, ki določa, da je napad na eno članico napad na vse. Po poročanju BBC naj se sicer vlada v Londonu ne bi odločila za ta izjemen ukrep in bo iskala druge načine za soočenje z Rusijo.
O preiskavi dogajanja bo danes pod vodstvom notranje ministrice Amber Rudd znova razpravljal posebni odbor britanske vlade Cobra.
Solidarnost z Londonom je v telefonskem pogovoru z Mayevo že izrazil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron. Kot so sporočili z Downing Streeta, sta se pogovarjala o "vzorcu agresivnega ravnanja Rusije in se strinjala, da je pomembno glede odziva delovati v sodelovanju z zaveznicami".
66-letnega Skipala in njegovo 33-letno hčerko Julijo so 4. marca nezavestna našli na klopi v parku v Salisburyju na jugu Anglije. Oba sta še vedno v kritičnem stanju. Skupno so morali v povezavi z napadom nanju v bolnišnici sprejeti 21 ljudi, med njimi tudi policista Nick Baileyja, ki je prvi prišel do njiju. Njegovo stanje je resno, a so zdravniki sporočili, da že lahko govori z domačimi.
Novičok - smrtonosni živčni strup iz obdobja Sovjetske zveze
Nekdanji ruski dvojni agent in njegova hčerka naj bi bila 4. marca v britanskem Salisburyju tarči napada s kemikalijo iz skupine živčnih strupov, poznanih pod imenom novičok. Gre za napredne živčne strupe, ki jih je v 70. in 80. letih minulega stoletja razvila Sovjetska zveza, poroča britanski BBC.
Ime novičok v ruščini pomeni novinec oz. prišlek. Gre za četrto generacijo kemičnega orožja, razvito v okviru sovjetskega programa s tajnim imenom Foliant. Glede na izjave prebežnikov naj bi ga med drugim izdelovali in testirali v Uzbekistanu.
Eden od strupov iz skupine novičok, poznan pod oznako A 230, naj bi bil od pet- do osemkrat bolj strupen kot živčni strup VX, s katerim so lani ubili polbrata severnokorejskega voditelja Kim Džong Una.
"Gre za bolj nevaren in sofisticiran strup, kot sta sarin ali VX, in ga je težje ugotoviti," je pojasnil strokovnjak farmakologije in profesor na univerzi v Readingu Gary Stephens.
Pri nekaterih oblikah novičoka naj bi šlo za binarno orožje, kar pomeni, da je pravzaprav sestavljen iz dveh manj strupenih ali celo neškodljivih sestavin. Šele ko ju zmešajo, reagirata tako, da nastane aktivna strupena snov.
Kot izpostavlja Stephens, tako sestavni deli teh strupov sploh niso na seznamu prepovedanih snovi. "Pomeni, da je kemikalije, z mešanjem katerih nastane strup, veliko lažje dostavljati, saj ni tveganja za prenašalca," je pojasnil za BBC.
Novičok začne hitro učinkovati ob vdihavanju ali ob stiku s kožo. Simptomi se začnejo kazati že 30 sekund do dve minuti pozneje. V obliki praha sicer strup začne učinkovati pozneje - simptomi se lahko pokažejo šele 18 ur po izpostavljenosti.
Učinki novičoka naj bi bili podobni kot pri drugih živčnih strupih. To pomeni, da blokira sporočila živčevja mišicam, kar vodi v odpoved številnih telesnih funkcij. Med simptomi so zožene zenice, krči, slinjenje in v najhujših primerih koma, odpoved dihanja in smrt.
Nekatere različice novičoka so odporne na standardne protistrupe za živčne strupe.
Če je nekdo izpostavljen tovrstnemu strupu, mora odstraniti oblačila in očistiti kožo z milom in vodo. Prizadeti morajo tudi izprati oči.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.