Finančna kriza je nekatere grške družine pripeljala tako daleč, da se morajo odpovedati svoji največji dragocenosti – svojim otrokom. Neka učiteljica v vrtcu v Atenah je nekega jutra našla sporočilo, na katerem je pisalo: "Danes ne bom prišla po hčerko, ker ne morem več skrbeti zanjo. Prosim, dobro poskrbite zanjo. Žal mi je. Mama."
V zadnjih dveh mesecih so na pragu mladinskega centra za revne, ki ga vodi duhovnik Antonios, našli kar štiri otroke, vključno z dojenčkom, starim le nekaj dni. Iz ene od dobrodelnih organizacij pa poročajo, da so k njim prišli starši dvojčkov, ki sta bila v bolnišnici zaradi podhranjenosti. Podhranjena je bila tudi mama, ki zaradi tega ni mogla dojiti.
Taki in podobni primeri pretresajo državo, kjer so družinske vezi zelo pomembne. Nesposobnost skrbeti za otroka je za Grke nekaj nesprejemljivega. A razmere so res težke.
Mama, ki je svojo dveletno deklico prinesla v mladinski center, je povedala, da je brez službe, poleg tega je družina izgubila streho nad glavo, zato nujno potrebujejo pomoč. A preden ji je osebje pomagalo, je ženska izginila, ostala pa je deklica.
V centru so povedali, da je v preteklem letu več sto staršev želelo pustiti otroke pri njih. "Pravijo, da nimajo denarja, prostora za bivanje ali hrane za otroke, zato upajo, da bomo mi lahko poskrbeli zanje," je povedal Antonios. Tudi pred krizo se je dogajalo podobno, a Antonios še nikoli ni doživel, da bi otroke starši kar zapustili.
Ena od žensk, ki je morala zaradi revščine hčerko pustiti v oskrbi dobrodelne organizacije SOS Children's Villages (SOS Otroške vasi), je povedala, da je morala deklico več ur na dan puščati samo doma, ko je iskala službo. Preživeli sta le s pomočjo obrokov, ki sta jih dobili v lokalni cerkvi. Da hčerko preda dobrodelni organizaciji, se je mama odločila, ker se ji ni zdelo pravično, da otrok trpi. Zdaj ima mama delo v baru, a zasluži komaj 20 evrov na dan. Hčerko vidi približno enkrat na mesec in upa, da se bo njen ekonomski položaj toliko izboljšal, da bo otrok lahkio spet pri njej.
Direktor omenjene organizacije Stergios Sifnyos je dejal, da ni navada, da bi sprejemali otroke družin, ki so v stiski, zaradi revščine. Tega tudi ne želijo početi. V preteklosti so sprejemali otroke staršev, ki so imeli težave z drogo ali alkoholom. Zdaj je glavni razlog revščina.
Glavni psiholog dobrodelne organizacije Smile of a Child (Otrokov nasmeh) Stefanos Alevizos je opozoril, da doživi otrok, ki je zapuščen, zelo velik pretres. Izkušnja ločitve je nasilno dejanje, saj otrok ne razume, zakaj ga starši nočejo, je povedal. Najbolj tragično pa je, da so tisti starši, ki otroke oddajo, najverjetneje tudi starši, ki svoje otroke najbolj ljubijo, opozarjajo v organizaciji. Poudarjajo, da starši v takih primerih naredijo, kar je najbolje za otroka. S tem pa se ne strinja, saj meni, da je za otroka boljše, ne glede na vse, če ostane z družino. Opozarja, da oni lahko otroku nudijo hrano in zavetje, a mu ne morejo ponuditi najpomembnejše stvari, in sicer ljubezni staršev, poroča BBC.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.