Po koncu izrednega vrha v Bruslju je premier Janez Janša povedal, da je Evropska unija dosegla neformalno soglasje o stališčih, ki jih bo zastopala na svetovnem finančnem vrhu v Washingtonu. "Če bo to stališče dobilo tudi podporo ZDA, Kitajske in drugih večjih svetovnih gospodarstev, bo to res revolucija v svetovnih financah," je poudaril.
"Nismo bili stoodstotno enotni, vendar je bila dosežena velika stopnja enotnosti glede ključnih korakov, ki bodo predlagani," je povedal premier. "Ključna zaveza v neformalnem dokumentu, ki je bil danes v veliki meri usklajen, je, da nobena finančna institucija na svetu in noben teritorij ne more ostati brez nadzora," je razložil.
Kot glavni razlog za to, da ni bilo popolne enotnosti, je premier izpostavil strah pred negativnimi vplivi pretirane regulacije. "Številni so opozarjali, da samo regulacija in nadzor nista rešitev sama po sebi, ker lahko pridemo v drugo skrajnost, tako da je bil kompromis dosežen na tem, da ni izjem, ki so ključen problem sedanjega svetovnega finančnega sistema," je pojasnil.
Janša ocenjuje, da bi svetovna podpora evropskemu stališču pomenila revolucijo v svetovnem finančnem sistemu, ki bi "imela za posledico, da se bo lahko svet v prihodnosti izognil podobnim finančnim krizam". "Bo pa izjemno težko, ker so stališča različna in že to, da se je Evropa poenotila, je velik uspeh," je menil.
"Slovenija, kot tudi številne druge evropske države, s finančno krizo neposredno ni bila prizadeta, smo pa vsi prizadeti z naslednjo fazo, to je gospodarsko krizo, ker se gospodarska rast upočasnjuje," je pojasnil premier v odhodu. "Ukrepi, predvsem za razbremenitev gospodarstva, ki smo jih v Sloveniji sprejeli, so bili danes pozdravljeni," je poudaril.
Slovenija je po njegovih besedah ena od držav, ki je ustrezne ukrepe že predlagala, številne druge države pa bodo temu sledile. "Skratka, Evropa se bo v naslednjih tednih poleg priprav na svetovni finančni vrh in njegovo delovanje resno soočila tudi z negativnimi posledicami gospodarske krize," je razložil Janša.
Opozoril pa je na nevarnost propada svetovnega vrha najrazvitejših in hitro rastočih svetovnih gospodarstev, združenih v skupino G20, 15. novembra v Washingtonu. "Morebitni propadli vrh lahko pomeni velik problem, velik korak k poglabljanju finančne krize. Gre za veliko tveganje, ki pa se mu ni mogoče izogniti," je sklenil Janša.
Tudi predsedujoči EU, francoski predsednik Nicolas Sarkozy je po koncu izrednega vrha poudaril, da EU ima skupno strategijo, a opozoril, da vrh ne sme biti samo srečanje o izmenjavi mnenj in o analizi vzrokov krize, ampak mora prinesti konkretne odzive in odgovore na finančno krizo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.