Na tisoče Egipčanov se pred petkovimi molitvami zbira na slovitem trgu Tahrir v Kairu, ki je bil središče protestov, ki so februarja k odstopu prisilili dolgoletnega predsednika Hosnija Mubaraka. Po njegovem odstopu je vodenje države prevzel vrhovni svet oboroženih sil, ki je obljubil demokratične reforme.
A med Egipčani vse odtlej narašča nezadovoljstvo nad prepočasnimi spremembami. Poleg tega zahtevajo transparentna sojenja visokim predstavnikom nekdanjega režima, končanje vojaških sojenj civilistom ter odstavitev in sojenje častnikom, odgovornim za smrt 846 protestnikov med februarskimi protesti.
Zaenkrat oblasti niso določile niti datuma volitev, a zagotavljajo, da bodo izvedene pred koncem leta 2011. Podpredsednik Hosnija Mubaraka Omar Suleiman, ki je v preteklosti vodil zloglasno egiptovsko obveščevalno službo, je za današnjo izdajo časnika Al Ahram Daily dejal, da se na volitvah ne bo potegoval za mesto predsednika. Vojska je sicer v poskusu merjenja javnega mnenja o morebitnih predsedniških kandidatih njegovo ime objavila poleg treh pripadnikov nekdanjega režima.
Na trgu Tahrir sicer danes ni bilo policije, enote vojske in tanki pa so varovali le okolico bližnjih vladnih stavb, vključno s poslopjem parlamenta in vlade. Nekaj organiziranih skupin državljanov je preverjalo osebne izkaznice protestnikov, da bi tako vhod na trg preprečili provokatorjem, ki bi želeli povzročiti nemire.
O zbiranju protestnikov poročajo tudi iz drugih mest po Egiptu. Med drugim so že začeli polniti glavne trge Sueza in Aleksandrije, dveh obalnih mest, ki sta bili med februarskimi protesti prizorišče krvavih spopadov med varnostnimi silami in protestniki.
V Šarm el Šejku ob Rdečem morju se je medtem nekaj sto protestnikov zbralo pred bolnišnico, v kateri je v priporu Mubarak. Ob poostrenih varnostnih razmerah so zahtevali hitro sojenje nekdanjemu predsedniku in njegov odhod iz turističnega središča, kjer je število turistov po množičnih protestih močno upadlo.
Protestom sta se v zadnjem hipu pridružila tudi najbolje organizirano gibanje v državi Muslimanska bratovščina in konzervativna islamska sekta Salafisti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.