Tujina

Resolucija o Iraku že naslednji teden

Dunaj/London/Varšava, 23. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pogovori med ZN in Irakom o obnovitvi nadzora v Iraku bodo potekali v začetku prihodnjega tedna. Do takrat naj bi Varnostni svet, po pričakovanjih britanske vlade, že sprejel novo resolucijo o Iraku.

Diplomati pri Združenih narodih so povedali, da bi bil osnutek resolucije, ki ga pripravljajo ZDA in Velika Britanija, lahko Varnostnemu svetu ZN predložen že v torek ali sredo, da bi bil tako sprejet pred 30. septembrom. ZDA sicer vztrajajo, da mora Varnostni svet sprejeti novo resolucijo, preden v Irak pošlje inšpektorje za razorožitev. Bagdad novo resolucijo zavrača, kar bi lahko ogrozilo napovedane pripravljalne pogovore.

Razoroževalni inšpekotrji bodo v Iraku še sredi oktobra
Razoroževalni inšpekotrji bodo v Iraku še sredi oktobra FOTO: Reuters

30. september in 1. oktober je v pismu iraškemu veleposlaniku pri ZN določil vodja Komisije za nadzor, potrditev in inšpekcije ZN Hans Blix. Pogovorov se bo udeležil tudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed el-Baradei, čigar naloga je preprečiti vnovično vzpostavitev iraškega vojaškega jedrskega programa, je sporočila tiskovna predstavnica IAEA na Dunaju Melissa Fleming. Na pogovorih se bosta strani dogovorili predvsem o tehničnih podrobnostih, kot so vizumi za inšpektorje, pravice za pristanek letal, nastanitev članov komisije, dovoljenja za njihova vozila in podobno, je še pojasnila Flemingova.

Britanski premier bo imel težave s prepričevanjem domače javnosti
Britanski premier bo imel težave s prepričevanjem domače javnosti FOTO: Reuters

Blix se je prvič z iraškimi predstavniki srečal že minuli teden v New Yorku, kasneje pa je v časovnem načrtu, ki ga je predstavil Varnostnemu svetu ZN, ocenil, da bi nadzor nad iraško oborožitvijo lahko začeli v nekaj tednih. Po načrtih naj bi predhodna skupina inšpektorjev v Irak odpotovala že sredi oktobra, 15. oktobra pa bi lahko začela preverjati morebitno navzočnost orožja za množično uničevanje le na nekaterih krajih, obenem pa bi pripravila pogoje za prihod od 200 do 300 inšpektorjev in strokovnjakov za razorožitev.

Bo Blair predstavil dokaze o nedovoljenem iraškem orožju?

Britanski premier Blair bo svojim ministrom predstavil dolgo pričakovane podatke o nevarnostih, ki jih predstavlja Sadam Husein, na izredni seji britanskega parlamenta pa bodo razpravljali tudi o vojaški akciji proti Iraku. Blair, ki odločno podpira politiko ZDA, pa se sooča tudi z nasprotovanjem v lastni stranki.

Ministrica za mednarodni razvoj Clare Short je konec minulega tedna dejala, da je nevarno "sprejeti pogled na svet v smislu kavbojcev in Indijancev, kjer smo mi dobri in vi ste zlobni, zato lahko gremo okoli sveta in zbombardiramo vsakogar, ki nam pride na pot".

Še pred torkovo izredno sejo bodo dobili podrobne podatke o iraškem programu za razvoj kemičnega, biološkega in jedrskega orožja. Tudi predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta Robin Cook meni, da bi Velika Britanija in ZDA potrebovale široko mednarodno podporo, preden bi se lotile vojaške akcije proti Iraku.

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld pa je zatrdil, da ameriški predsednik George Bush še ni sprejel nobene odločitve glede vojaške operacije v Iraku. Dejal je še, da je neprimerno govoriti o enostranskem ukrepanju ZDA proti Iraku. Številne države naj bi namreč med govorom ameriškega predsednika v Generalni skupščini ZN podprle Bushevo zahtevo po uničenju iraškega orožja za množično uničevanje.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7