Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je v prvem odzivu na novo resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov o sankcijah proti Iranu izjavil, da te ne predstavljajo nič novega, in dodal, da niti sto papirjev ne bi ustavilo nadaljevanja iranskega jedrskega programa.
Ahmadinedžad meni, da morebitni novi, še ostrejši okrepi ne bodo vodili v prekinitev iranskega jedrskega programa, pač pa bodo samo škodovali verodostojnosti mednarodne organizacije. Iranski predsednik je ob tem Zahod obtožil, da oblikuje institucije, kakršna je VS ZN, s pomočjo katerih nato širi svojo hegemonijo ter zavira napredek in razvoj neodvisnih držav, kot je Iran.

Iran je že v nedeljo napovedal, da bo v odgovor na najnovejšo resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki uvaja dodatne sankcije proti Teheranu, omejila sodelovanje z IAEA. Zaradi iranske namere je danes bela hiša izrazila razočaranje. Ob tem je izrazila upanje na rešitev zastoja v jedrskih pogajanjih s Teheranom. "Glede na to, da je mednarodna skupnost enotna v želji po dosegi rešitve z Iranom, so njihovi komentarji žalostni," je zapisal tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost Gordon Johndroe. Tiskovna predstavnica Bele hiše Dana Perino pa je izjavila, da bodo ZDA pritisnile na Iran, naj ne gre po tej poti. Ob tem je zagotovila, da se ZDA ne nameravajo zaplesti v vojno z Iranom.
Resolucija 1747, ki jo je v soboto soglasno sprejel VS ZN, Iranu prepoveduje prodajo orožja in poziva k trgovinskim sankcijam proti njemu, razširja pa tudi seznam oseb in podjetij, proti katerim se uvajajo finančne sankcije in omejitev potovanj. Iran ima na voljo 60 dni, da izpolni zahteve VS ZN, tj. ustavi bogatenje urana, sicer mu grozijo "nadaljnji ukrepi" po 41. členu Ustanovne listine ZN. Če pa bi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) ugotovila, da je Iran zahteve VS ZN izpolnil, bi sankcije prenehale veljati.
Iran je sicer prepričan, da sankcije ne bodo vplivale na gospodarstvo države, a nekateri strokovnjaki v Iranu se s to oceno ne strinjajo. "V gospodarstvo bi morali investirati velike količine denarja, še bolj pomembno pa bi bilo razviti nove tehnologije in zaposliti ustrezne kadre, ki jih nimamo," je dejal analist Saed Laylaz. Dolgoletne sankcije proti Iranu so povzročile nastanek samozadostnega gospodarstva, predvsem naftne industrije, kar je dobro, poudarjajo strokovnjaki, vendar pa je hkrati vedno manj investicij.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.